Frankfurt 2009 | Toyota Prius ładowana z gniazdka

Na stoisku Toyoty we Frankfurcie pojawi się hybrydowy Prius Plug-in. W odróżnieniu od "zwykłego" Priusa, ten model może być ładowany z gniazdka

Prius Plug-in Hybrid łączy cechy hybrydy z napędem spalinowo-elektrycznym z możliwością ładowania akumulatorów z zewnętrznego źródła zasilania. Na krótkich dystansach działa jak samochód elektryczny, a przy dłuższych podróżach jak hybryda i nie jest uzależniony od zewnętrznej infrastruktury ładującej.

Dzięki możliwości ładowania z zewnętrznych źródeł energii (np. z domowego gniazdka), Prius Plug-in potrafi przejechać ok. 20 km na naładowanej baterii bez pomocy silnika spalinowego. To niewiele przy 160-kilometrowym zasięgu Mitsubishi i-MiEV'a . Średnia emisja dwutlenku węgla nowej wersji Priusa oscyluje wokół 60 gramów na kilometr. Czas ładowania akumulatorów dla napięcia 100V wynosi około 180 minut, a dla 200V - około 100 minut.

Toyota planuje promocję nowej odmiany Priusa przez wprowadzenie do flot ok. 500 egzemplarzy - 200 trafi do Japonii, 150 do USA, a 150 do Europy (Francja, Niemcy i Wielka Brytania). Czy takie rozwiązanie trafi do cywilnych samochodów? Przyszłość pokaże, ale technologia hybrydowa wydaje się tylko jednym z etapów opracowania nowych źródeł napędu.

Marcin Sobolewski

Motocyklista zauważony

Euro NCAP - najnowsze wyniki testów - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.