Frankfurt 2009 | Urodzinowa MX-5 bez tajemnic

Kultowy roadster w wersji Superlight ukazał swoje prawdziwe oblicze. Ma 1,8-litrowy silnik o mocy 126 koni i waży zaledwie 995 kg - tyle samo, co pierwsza generacja MX-5 sprzed 20 lat

Ten rok mija u Mazdy pod znakiem 20. urodzin najpopularniejszego roadstera na świecie. Pisaliśmy o imprezie przy okazji wyścigu Le Mans , a już 27 września odbędzie się polski zlot fanów MX-5/Miaty na warszawskim Bemowie. Swój przyjazd zapowiedział blisko 190 aut! Więcej w Kalendarzu imprez . W tym roku obecna, trzecia generacja MX-5 przeszła też face-lifting, a na targach we Frankfurcie Japończycy zaprezentują koncepcyjny model odarty ze zbędnych gadżetów (i zbędnych kilogramów) pod nazwą Superlight Concept.

Skąd pomysł na taki koncept? Z biegiem lat samochody są coraz bezpieczniejsze i bardziej wygodne, ale także większe i cięższe. Mazda postanowiła wrócić do korzeni i skupić się na esencji frajdy z jazdy. Japończycy uznali, że nie potrzeba do tego mocnego silnika, więc pod maskę Superlight Concept trafił podstawowy motor z palety obecnej, trzeciej generacji MX-5 . Z pojemności 1,8 litra osiąga 126 koni i pozwala nowemu modelowi osiągnąć "setkę" w 8,9 sekundy, emitując przy tym średnio 150 g dwutlenku węgla na kilometr. Fabryczna MX-5 z tym samym silnikiem przyspiesza do 100 km/h w 9,9 s i emituje 167 g CO2/km.

Żeby pozbyć się zbędnych kilogramów, samochód pozbawiono przedniej szyby i częściowo wykończenia wnętrza, a elementy nadwozia zastąpiono wykonanymi z włókna węglowego. Lekarstwem na nadmiar wrażeń mają być nowe fotele z 4-punktowymi pasami bezpieczeństwa, a na dachowanie i silne podmuchy wiatru - roll-bary umieszczone za fotelami. Mazda twierdzi ponadto, że brak dachu i przedniej szyby pozwala na bliższy kontakt kierowcy z naturą.

Marcin Sobolewski

Wielkie świętowanie dwudziestych urodzin Mazdy MX-5 w Le Mans

Jubileuszowa dwudziestka - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mazda MX-5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.