Zimą, aby ułatwić jazdę, drogowcy posypują jezdnie piaskiem, żwirem i solą. Karoseria niszczy się od tego. Żwir może poobtłukiwać czy zarysować lakier, a ponieważ jest mokro, bardzo szybko w tym miejscu zacznie tworzyć się rdza. Dodatkowo, sól znacznie przyspiesza proces rdzewienia. Myjąc samochód po zimie usuniemy z niego brud, osady szkodliwych dla blachy związków chemicznych, którymi jest nasycona atmosfera, a także pozostałości zimowej soli.
Gdzie umyć samochód? Najwygodniej i najszybciej byłoby w myjni. Niestety, urządzenia tam stosowane powodują niewielkie zarysowanie lakieru - początkowo mało widoczne, z czasem ujawniające się jako siatka.
Najlepiej umyć auto samemu - najlepiej wtedy ocenimy, jakie szkody poniósł nasz wóz zimą, gdzie się już osadziła lub zaczęła osadzać rdza. Będziemy wiedzieli, gdzie należy użyć zaprawek.
Zastarzały, przyschnięty brud najlepiej usunąć strumieniem wody pod dużym ciśnieniem - tego typu urządzeniami dysponują różne myjnie.
Jak myć samochód? Kurz, drobiny pyłu mogą wyrządzić największe szkody lakierowi. Dlatego pierwszą czynnością powinno być dokładne opłukanie wozu. Jeżeli używamy do tego celu węża, to trzeba uważać, aby ciśnienie wody nie było zbyt duże: wąż wyrzuca wodę grubym strumieniem, nie rozpyla jej jak urządzenie w myjni. Opłukując auto jednocześnie zmiękczamy brud. Opłukiwać powinno się zimną wodą.
Do mycia używamy ciepłej wody, do której dobrze jest dodać odpowiedni szampon samochodowy. Myć należy albo miękką, delikatną gąbką, albo kawałkiem irchy (naturalnej bądź syntetycznej). Pamiętajmy, aby w czasie mycia nigdy nie szorować suchego lakieru i często spłukiwać gąbkę lub irchę.
Najlepiej zaczynać mycie od dachu samochodu. Po umyciu samochód należy spłukać - w miarę starannie - ponieważ nigdy nie wiadomo, czy resztki użytego szamponu nie przebarwią lakieru. Dobrze jest też osuszyć umyty wóz - ściągając (nie ścierając!) resztkę wody za pomocą irchy. Dzięki temu nie zostaną na lakierze plamy.
Pamiętajmy, aby nie myć auta na słońcu - woda będzie wysychała, tworząc trudne do usunięcia plamy.
Podczas suszenia samochodu trzeba wytrzeć lub ściągnąć (nawet wycieraczką) wodę z szyb. Inaczej zacieki, jakie na nich pozostaną, będą utrudniały widoczność w czasie jazdy, zwłaszcza przy jaskrawym słońcu lub po zmierzchu.
Właściciele nowych samochodów (lub takich, ktore przeszły naprawę lakierniczą) nie powinni natomiast spieszyć się z myciem. Co najmniej przez miesiąc nie należy myć nowego wozu: w tym czasie utwardza się lakier. Później zaś, przez kilka miesięcy należy myć jedynie czystą wodą i gąbką (lub irchą), unikając wszelkich szamponów.
Jeżeli chemy jeszcze bardziej zadbać o samochód, powinniśmy pojechać do myjni, aby umyć podwozie.
qub