Chłodnica

Wadliwie działający układ chłodzenia może spowodować przegrzanie i zatarcie silnika.

Chłodnica

Wadliwie działający układ chłodzenia może spowodować przegrzanie i zatarcie silnika.

Chłodnica to miejsce, w którym wpadające z zewnątrz powietrze chłodzi płyn odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika (zazwyczaj nie więcej niż 90 st. C). Warto co jakiś czas sprawdzić, czy czołowa płyta chłodnicy nie jest zanieczyszczona. Można na niej znaleźć motyle i inne owady, pył, błoto. Kiedyś przyjechał do mnie właściciel wartburga, który na chłodnicy miał martwego ptaka.

Wszystko to utrudnia przepływ powietrza. Warto więc co jakiś czas przeczyścić chłodnicę. Trzeba w tym celu odkręcić atrapę i wymyć chłodnicę miękką szczotką (absolutnie nie drucianą). Trzeba pamiętać, żeby przecierać szczotką wzdłuż kanalików, a nie poprzecznie. Nie należy ich także przepłukiwać zbyt silnym strumieniem wody. Lamelki w chłodnicy są wykonane z blachy miedzianej lub aluminiowej i bardzo łatwo je pozaginać. Wtedy osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego.

Wewnątrz chłodnicy może się znajdować osad kamienia, o ile wlewano do układu chłodniczego niewłaściwe płyny albo zwykłą wodę. Zdarzyła mi się klientka, która nalała do układu chłodzenia płyn hamulcowy, a potem przyjechała zdziwiona, że silnik jej się nadmiernie nagrzewa, a w zbiorniku tworzy się piana. Trzeba było potem chłodnicę wymontowywać i długo reperować.

Krystian Wrocławski, mechanik samochodowy

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.