Nowy McLaren MP4-12C

Nareszcie jest. Po 11 latach od zakończenia produkcji słynnego F1, McLaren pokazał swoje kolejne dzieło - model MP4-12C. Auto wejdzie do produkcji dopiero na początku 2011 roku

Mamy więc trochę czasu, by zebrać odpowiednią ilość gotówki. Ile? Widełki podane przez McLarena są dość duże - auto będzie kosztować pomiędzy 125 tys. a 175 tys. funtów. CAR Magazine szacuje, że cena wyniesie więc 160 tys. funtów - według dzisiejszego kursu ok. 3/4 miliona złotych. Sporo, ale gdy przypatrzymy się technologii, jakiej użyto do produkcji samochodu, cena wydaje się uzasadniona. Wystarczy spojrzeć na główną część konstrukcji - element nazwany przez McLarena "Carbon Monocell". Waży jedynie 80 kg (!) i został w pełni wykonany z włókna węglowego, podobnie jak pozostałe elementy konstrukcji i nadwozia. Całe auto będzie ważyć zapewne ok. 1,3 tony.

Niska masa w połączeniu z podwójnie doładowanym V8 o pojemności 3,8 litra pozwoli na przyspieszenie do setki w nieco ponad 3 sekundy. Silnik generuje moc 600 KM i moment obrotowy 600 Nm i kręci się maksymalnie do 8500 obr/min. Jednak 80% momentu dostępne będzie już poniżej 2000 obrotów. Nie zapomniano też o ekologii - w końcu to Brytyjczycy. Szefowie McLarena chwalą się, że auto będzie miało najlepszy stosunek mocy do emisji CO2 - spodziewajmy się więc wartości poniżej 300 g/km.

MP4-12C produkowany będzie tylko z jednym rodzajem skrzyni biegów - 7-biegowym SSG (Seamless Shift Gearbox). Tak McLaren nazywa swoją dwusprzęgłową przekładnię. Zmianę biegów wykonuje się przy pomocy łopatek przy kierownicy, ale zasada działania jest nieco inna niż w dotychczasowych skrzyniach tego typu. Żeby wrzucić następny bieg (lub zredukować), należy delikatnie pociągnąć łopatkę tylko do połowy. Skrzynia przygotuje się do zmiany, a gdy tylko pociągniemy łopatkę do końca, odpowiedni bieg wskoczy w mgnieniu oka. McLaren nazwał ten system Pre-Cog.

Od 2011 roku rocznie ma powstawać tysiąc sztuk samochodu. Nie będzie to już więc tak elitarne i ekskluzywne auto, jak model F1, którego powstało zaledwie 106 sztuk. Nie należy się także spodziewać, że McLaren tym samochodem będzie próbował pobić rekord prędkości wśród samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego. Jeszcze nie tym razem...

Jan Kopacz

Mercedes SLR Stirling Moss - galeria - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - KONKURS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.