Ocelot - uniwersalny wóz opancerzony

Waży 7,5 tony, ma gruby i odporny na miny pancerz i może być transportowany samolotami C130 Herkules. Oto nowy samochód opancerzony stworzony przez Ricardo i Force Protection Europe

Wygląda dość dziwnie, ale spokojnie, nie projektował go szalony wizjoner. Każdy kąt, każda powierzchnia zostały podporządkowane funkcji. Nowy Ocelot, jako lekko opancerzony pojazd patrolowy LPPV (Light Protected Patrol Vehicle) ma zapewniać ochronę przed minami i ostrzałem wroga w niespokojnych rejonach patrolowanych przez siły wojskowe.

Podwozie wykonano w kształcie litery V tak, aby siła wybuchu najechanej miny mogła być jak najlepiej rozproszona. Co z kołami? W założeniu mogą zostać oderwane. Ich ponowne zamocowanie (oczywiście nowych części) nie stanowi problemu. Konstrukcja jest modułowa i na tym podwoziu można instalować różne nadwozia, w zależności od potrzeb zamawiającego. Właściciel może zamówić większą ilość nadwozi, co pozwoli mu używać ich w zależności od aktualnych potrzeb i obniżyć tym samym koszty zakupu. Podstawowa zabudowa zabiera dwie osoby załogi i czterech żołnierzy, którzy wsiadają przez duże tylne drzwi. W dachu znajdują się dwa włazy z których można prowadzić ostrzał.

Do napędu Ocelota wykorzystano wysokoprężny rzędowy silnik sześciocylindrowy o pojemności 3,2 litra firmy Steyr. Współpracuje on z sześciobiegową skrzynią ZF. Wszystkie cztery koła są napędzane i skręcane pozwalając mierzącemu 5,3 m długości i 2,1 m szerokości monstrum zawracać na średnicy 12 m.

Marcin Lewandowski

Ciekawostka - tego nie dostaniesz w salonie

Renault Sherpa: francuski Hummer - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poradnik: samochodem po Europie - WIĘCEJ TUTAJ

Samochody: Renault Modus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.