Elektryczny i-MiEV w Polsce

W lipcu zadebiutował w Japonii Mitsubishi i-MIEV z napędem elektrycznym. Przy okazji wizyty prezesa Mitsubishi Motors w Polsce nadarzy się okazja, by i u nas zobaczyć nowy model z bliska

Podczas oficjalnej wizyty Osamu Masko, prezesa Mitsubishi Motors Corporation, która odbędzie się 1 września, do Polski zawita także Mitsubishi i-MIEV . To pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem elektrycznym, który w lipcu tego roku zadebiutował w Japonii. Mitsubishi chce w ten sposób zaakcentować pozycję lidera w dziedzinie "zielonych technologii".

Czy to auto pomoże rozwiązać problemy zanieczyszczenia środowiska, globalnego ocieplenia oraz kurczących się zasobów ropy naftowej? Niewielkie auto napędza silnik elektryczny o mocy 64 KM i sporym momencie obrotowym - 180 Nm. Zainstalowane pod podłogą litowo-jonowe akumulatory o dużej pojemności oraz zespół napędowy umieszczony pod bagażnikiem zapewniają miejskiemu autku z jednej strony sporą przestrzeń dla pasażerów i bagażu, a z drugiej niezły zasięg.

Akumulatory Mitsubishi i-MiEV pozwalają w zależności od pogody, sytuacji drogowej oraz stylu jazdy przejechać bez ładowania ok. 160 km. Samochód ma duże szanse na popularność, ponieważ w Japonii średnio 90 proc. kierowców przejeżdża nie więcej niż 40 km dziennie w dni powszednie, a 80 proc. nie więcej, niż 60 km dziennie w weekendy i dni świąteczne. 

Tradycyjne ładowanie akumulatorów z gniazdka 200-voltowego zajmuje ok. 7 godzin, natomiast na stacjach szybkiego ładowania już po 30 minutach baterie są w 80 proc. napełnione. Nowe Mitsubishi nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze zanieczyszczeniem środowiska, ale z pewnością pozwoli uwolnić wielkie miasta od części trujących gazów. Nawet biorąc pod uwagę produkcję energii w elektrowni, emisja CO2 stanowi 1/3 emisji standardowego pojazdu tej klasy zasilanego benzyną.

Europejska wersja Mitsubishi i-MIEV zadebiutuje pod koniec przyszłego roku.

Marcin Sobolewski, Szczepan Mroczek

Mitsubishi Lancer Evo

G8 z prądem - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mitsubishi - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.