Viper będzie żył

Na wyprzedaży u Chryslera zabraknie jednak jadowitej ikony - Vipera. Mieli go kupić Polacy, mieli Chińczycy, tymczasem nadal będzie produkowany jako Dodge Viper

Fani amerykańskiej legendy mogą spać spokojnie. Chrysler zdecydował się na dalszą produkcję Vipera SRT10. Pierwotnie ostatni z około 25000 egzemplarzy, które dotychczas wyprodukowano, miał zjechać z taśmy w grudniu bieżącego roku. W mediach krążyły informacje, że koncern żąda 10 mln dolarów w zamian za prawa do wytwarzania modelu.

Mike Accavitti, dyrektor generalny Dodge'a, stwierdził, że Viper to duma Chryslera i ikona, która chwyciła za serca i umysły ludzi na całym świecie. Ciężko rozstać się z modelem, który jak żaden inny kreuje wizerunek marki Dodge .

Tylne koła samochodu napędza 10-cylindrowa V-ka o pojemności 8,4 litra i mocy 600 koni, osiągająca 760 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pierwsza "setka" ląduje na szybkościomierzu w 3,8 s, a jego wskazówka kończy swój bieg na 305 km/h. 400 m ze startu zatrzymanego Viper pokonuje w niewiele ponad 12 sekund. Cena? Od 91220$.

Historia Vipera Dodge Viper zadebiutował jako concept na salonie samochodowym w Detroit w 1989 roku. Miał zbadać reakcje klientów na bezkompromisowy samochód sportowy. Te przeszły najśmielsze oczekiwania Chryslera i już w maju 1990 roku ogłoszono, że samochód trafi do niskoseryjnej produkcji.

Po miesiącach testów i poprawek - w 1992 roku - Viper trafił na taśmę montażową zakładu New Mack Assembly. W 1995 roku produkcję przeniesiono do Connor Avenue Assembly, a w 2001 roku rozpoczęto tam również montaż potężnego silnika V10 (wcześniej składano go w Mound Road Engine).

W 2008 roku na rynku zadebiutowała czwarta generacja Dodge'a Vipera SRT10. W wersji coupe i cabrio oferuje jeszcze więcej mocy oraz blisko 30 kombinacji kolorystycznych nadwozia i wnętrza dla entuzjastów drogowych emocji. Dzięki sporotwym osiągom Viper plasuje się w czołówce najszybszych amerykańskich samochodów.

Zobacz żółtego Vipera ekipy Moto.pl na Rage Race 2009.

Marcin Sobolewski

Viper made in Poland? - ZOBACZ TUTAJ

Osiem Viperów na godzinę - GALERIA

Samochody: Dodge Viper - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.