Autostrady nasze najdroższe

Chociaż w Polsce wciąż jest ich jak na lekarstwo, to i tak za jazdę nimi płacimy stosunkowo więcej niż chociażby Francuzi czy Hiszpanie

Portal Money.pl postanowił sprawdzić ile tak naprawdę kosztuje Polaków jazda po rodzimych autostradach oraz jak to się ma do cen w innych krajach Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce do użytku oddanych jest 770 kilometrów autostrad z czego 236 kilometrów to odcinki, za przejazd którymi kierowca musi zapłacić. Opłaty pobierane są przez spółkę Autostrada Wielkopolska (A2), GTC (A1) oraz Stalexport Autostrada Małopolska (A4).

Jak wynika z wyliczeń Money.pl, w Polsce za przejechanie kilometra autostrady trzeba średnio zapłacić 6 eurocentów. To tyle samo ile w Portugalii i we Włoszech. We Francji jest to już wydatek 7 eurocentów, a w Hiszpanii o kolejnego eurocenta więcej. Czy zatem możemy cieszyć się z najniższych cen przejazdów w Europie? Nie do końca. Jeśli wziąć pod uwagę średnią pensję we wszystkich wymienionych krajach, sytuacja nie wygląda już tak różowo. Przeciętny Polak przejedzie dwukrotnie mniejszy dystans niż Hiszpan czy Włoch oraz czterokrotnie mniej niż Francuz.

Bartosz Sińczuk Źródło: Money.pl

Rusza budowa A2 do Świecka - ZOBACZ TUTAJ

Motocyklista zauważony - WIDEO

Samochody: Mitsubishi Colt - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.