300 KM pod maską Golfa GTI

Kwestią czasu było, kiedy ABT dobierze się do skóry nowego Golfa GTI. Dziś możemy już poznać rezultat tego starcia. Oprócz 300 KM, auto charakteryzuje druga, niemniej imponująca wartość - "6 sekund"

Niemieckiemu tunerowi praca z Golfem GTI musiała sprawiać wyjątkowo dużo frajdy, bo stworzył od razu dwie nowe wersje. W pierwszej, dzięki modyfikacjom jednostki sterującej silnika oraz zastosowaniu nowego układu wydechowego pod maską wierzga 260 koni mechanicznych. To o równe 50 więcej, niż produkuje dwulitrowy turbodoładowany silnik seryjnego GTI.

To jednak nie wszystko, na co stać panów z ABT i zapewne dużo mniej niż oczekiwaliby miłośnicy modelu. Dlatego też, w drugiej wersji sportowego Golfa pod maskę trafiła większa turbosprężarka. Z jej pomocą silnik generuje okrągłe 300 KM mocy oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W połączeniu z sześciostopniową skrzynią DSG auto potrafi rozpędzić się do setki w czasie 6 sek. Całkiem nieźle, jak na auto z napędem na przednią oś.

Aby kierowca mógł jak najlepiej wykorzystać dodatkowy potencjał, ABT wyposażył żwawego Golfa w obniżone i usztywnione zawieszenie. W sytuacjach awaryjnych przydadzą się natomiast tarcze hamulcowe o średnicy 345 mm oraz przewody w stalowym oplocie.

Nie da się nie wspomnieć o zmianach w wyglądzie auta. Cóż, ABT zdążył nas już przyzwyczaić do swojego dość krzykliwego stylu. Z pewnością znajdą się tacy, którym nowe szaty Golfa GTI przypadną do gustu. Inni uznają je za zupełnie zbędną dekorację. Przyznaję, że należę do osób, którym auto w wersji fabrycznej podoba się dużo bardziej. Jednak powiedzmy sobie szczerze - mogło być gorzej.

Poza tym, elementy mechaniczne i stylistyczne pakietów przygotowywanych przez ABT można kupować oddzielnie. Jeśli zatem jesteście przywiązani do surowej, oszczędnej linii swojego GTI, a chcecie jedynie dodać mu nieco wigoru - będziecie mogli zamówić wyłącznie zestaw podnoszący moc silnika.

Bartosz Sińczuk

Ile kosztuje Golf GTD? - ZOBACZ TUTAJ

Golf GTI na wybiegu - WIDEO

Samochody: Volkswagen Golf GTI - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.