Hyundai Veloster - więcej szczegółów

Pierwszego kwietnia pokazaliśmy Wam następcę Hyundaia Coupe. Projekt był na tyle futurystyczny, że wydawał się mieć więcej wspólnego z prima aprilis niż z rzeczywistością. Koreański producent zapowiada jednak, że bardzo podobne auto wejdzie w ciągu dwóch lat do produkcji

Więcej szczegółów na temat Velostera zdradził ponownie John Krafcik (w przeszłości Janek Krawczyk?) - Dyrektor Generalny Hyundai Motor America. Zapowiedział, że nowy samochód, który w salonach zadebiutuje pod koniec 2011 roku będzie w 70-80 procentach taki sam jak prototypowy Hyundai . Nie jest to chyba nic szczególnego - większość samochodów które trafia do produkcji mają mniej więcej tyle wspólnego z wersjami koncepcyjnymi. Problem jednak w tym, że w tych 20-30 procentach z reguły znajdują się najciekawsze i najbardziej nowatorskie rozwiązania.

Tym razem Krafcik obiecuje, że Hyundai nie zrezygnuje z nowoczesnego projektu i samochód w wersji produkcyjnej będzie równie efektowny. Nie potrafi jednak jeszcze sprecyzować o jaki dokładnie element chodzi:

Możliwe, że będą to drzwi, unikatowy dach lub tylna część samochodu. W każdym razie na pewno będzie to coś, czego nigdy dotąd nie zastosowano w segmencie małych samochodów.

Szef Hyundaia w Ameryce podkreślił też po raz kolejny, że następca modelu Coupe ma być przede wszystkim autem ekonomicznym, ale takim, któremu nie zabraknie sportowej żyłki: 

W tej chwili nie ma na rynku ani jednego samochodu, pozycjonowanego jako "eco-sport". Veloster będzie małym autem, którym możesz poszaleć na drodze, ale które nie potrzebuje do tego hektolitrów paliwa. Dzięki bardzo dobremu stosunkowi mocy do masy, ma dawać frajdę z jazdy i być ekonomiczne.

Potwierdziły się również doniesienia na temat zastosowania silnika 1,6 jako podstawowej jednostki napędowej. Dzięki bezpośredniemu wtryskowi benzyny ma osiągać moc 140 KM, a średnie zużycie paliwa nie przekroczy 6 l/100 km. Jeśli jednak Veloster rzeczywiście będzie zachęcał do szybszej jazdy, wiadomo że taki wynik będzie bardzo trudny do osiągnięcia. W ofercie znajdą się też najprawdopodobniej silniki wysokoprężne, na przykład dostępny już w niektórych modelach koreańskiej marki dwulitrowy motor o mocy 184 KM. Czekamy na wersję produkcyjną Velostera (więcej zdjęć znajdziecie tutaj ), bo zapowiada się całkiem ciekawy samochód.

Jan Kopacz

Hyundai Genesis Coupe w wersji wyczynowej - WIDEO

i20 przenosi się do Europy - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Hyundai Coupe - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.