Dacia Rondo, konkurent Astona...

Kilka dni temu pokazaliśmy Wam szokujące zdjęcie malutkiego Aston Martina Cygnet bazującego na Toyocie IQ. Być może już niebawem na drugim końcu skali cenowej pojawi się inny bardzo mały konkurent Smarta - Dacia Rondo

O małej Dacii poinformowało kilka rumuńskich stron motoryzacyjnych. Mamy kłopoty z rozszyfrowaniem o czym dokładnie piszą, ale z tekstu może wynikać, że zdjęcie przedstawia wizualizację samochodu, który rozmiarami podobny ma być do Smarta czy Toyoty IQ . Nie wiadomo ile miałby mieć miejsc, ale doświadczenia Toyoty przy projektowaniu IQ pokazują, że upchnięcie czterech foteli w tak małym aucie to nie lada wyzwanie techniczne, które musi również sporo kosztować. Dlatego najpewniej, jeśli w ogóle powstanie, Dacia Rondo będzie w stanie przewieźć najwyżej dwie osoby.  

Równie ważne co rozmiar samochodu, mają być jego cechy "proekologiczne". Dzięki zastosowaniu silnika o pojemności skokowej 0,9 litra skonstruowanego przez Renault , Rondo ma emitować do atmosfery najmniej CO2 ze wszystkich aut w swojej klasie, a na pewno dużo mniej od Cygneta - najnowszego auta legendarnej brytyjskiej marki. 

Część z Was, tak jak my, nie mogła uwierzyć, że Aston Martin zdecydował się na taki krok. Tylko dlatego, że z badań przeprowadzonych wśród klientów marki wynikło, że do codziennego użytkowania kupują oni jeszcze jedno auto. Słusznie zauważyliście, że po pierwsze wcale nie trzeba było badań, by to stwierdzić. Po drugie, gdyby zapytać klientów o pozostałe przedmioty codziennego użytku, też by wyszło, że ich używają. A jednak nie jest to dla Astona powód, by produkować budy dla psów, meble ogrodowe czy papier toaletowy. Przynajmniej na razie...

Oczywiście kolejnym aspektem jest zmniejszenie średniej emisji szkodliwych substancji dla wszystkich modeli marki. Podatki uzależnione właśnie od tej średniej wartości mają zostać wprowadzone w Unii Europejskiej już niebawem. Aston Martin wykazał się więc sprytem, choć z drugiej strony czy od takiej marki nie wymaga się, by nie szła na łatwiznę? Oceńcie sami.

Jan Kopacz

Szok - to jest Aston Martin! - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Dacia Sandero - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.