Rajd Polski tuż tuż

Już w czwartek rozpoczyna się największe i najważniejsze w tym roku wydarzenie sportowe w Polsce - Orlen Platinum 66. Rajd Polski - runda WRC. Dla tych, którzy wybierają się do Mikołajek przygotowaliśmy kilka ważnych informacji

Baza Rajdu mieści się w Mikołajkach. Odcinki specjalne zostały rozmieszczone pomiędzy Mikołajkami, Giżyckiem, Oleckiem i Orzyszem. Jeśli nie macie zarezerwowanego miejsca w hotelu lub pensjonacie, weźcie z sobą namiot. Nie ma raczej co liczyć na wolne pokoje.

Wejście na specjalne strefy dla kibiców jest płatne. Karnet na cały rajd, tzw. karta kibica kosztuje 149 zł. Oprócz wstępu na odcinki (włączając w to odcinek testowy), pozwala na wejście do parku serwisowego oraz wjazd na teren parkingów rozmieszczonych przy trasie całego rajdu. W cenę karty wliczone są też rajdowe gadżety.

Jeśli nie wybieracie się na cały rajd, za 59 zł można kupić karty dzienne. Nie uprawniają one jednak do korzystania z parkingów. Żeby mieć na nie wstęp, należy za dodatkowe 39 zł wykupić tzw. nalepkę parkingową. Można też płacić za wejście na poszczególne punkty dla kibiców. Takie bilety są jednak dużo droższe - kosztują 30 zł. Jednorazowy wjazd na parking to wydatek 10 zł. Oczywiście można też próbować kibicować za darmo, wymaga to jednak nieco więcej wysiłku - wszelkie punkty dla kibiców blisko dróg dojazdowych są płatne.

Bilety i wejściówki można kupić w punktach informacji kibica. Siedem z nich znajdziecie w Mikołajkach - rozmieszczono je na trasach wjazdowych, w biurze rajdu, w porcie i na stacjach benzynowych. Jeśli jednak ktoś chce kupić bilety wcześniej, może to zrobić w kilku innych miejscach: - Warszawa, sklep Gadzetyrajdowe.pl - ul. Nocznickiego 31A - Olsztyn, C.H. Alfa - Al. Piłsudskiego 16 - Mrągowo, stacja Orlen - ul. Okulickiego 1 - Giżycko, stacja Orlen - Al. 1 Maja 20 - Zełwągi, parking nad jeziorem przy drodze nr 16 (z Mrągowa)

Przydatne linki:

Mapa całego Rajdu Polski

Szczegółowa mapa Mikołajek

Przewodnik Rajdowy

Punkty Informacji Kibica, cenniki biletów i gadżetów

Jeśli chcesz aktywnie kibicować i śledzić na żywo rywalizację najlepszych kierowców rajdowych na świecie, warto zabrać z sobą stoper, notatnik i coś do pisania. W ten sposób bardzo łatwo sprawdzić kto na danym fragmencie odcinka radzi sobie najlepiej i jakie wynik przekłada się na miejsce w klasyfikacji. Czasy poszczególnych oesów oraz najważniejsze informacje z rajdu można dostawać na komórkę. W tym celu należy wysłać sms o treści "RAJD" na numer 7943. Koszt takiej wiadomości to 9 zł netto, ale naprawdę warto. To najlepszy sposób, by być cały czas na bieżąco.

Harmonogram Rajdu Polski w skrócie: CZWARTEK Już od 8.00 rano kierowcy będą sprawdzać ostatnie ustawienia samochodów. Jazdy testowe potrwają do godziny 14.00 , jednak najlepsze samochody i najlepsi kierowcy pojawią się na testach jako pierwsi. Oficjalne otwarcie 66. Rajdu Polski odbędzie się w Mikołajkach w czwartek o godzinie 19.00 . Godzinę później pierwsi zawodnicy zaczną ustawiać się na starcie tak zwanego Super Oesu, na stadionie przygotowanym specjalnie do tego celu. To jedyny odcinek w czasie całego rajdu, podczas którego dwóch kierowców rywalizuje w tym samym czasie. Można więc bezpośrednio porównać umiejętności kierowców i możliwości maszyn jakimi startują. Wejście na stadion (ceremonia otwarcia i Super Oes) kosztuje 89 zł.

PIĄTEK Ściganie na prawdziwych odcinkach specjalnych rozpocznie się w piątek rano. O 9.00 zostanie otwarta strefa serwisowa zlokalizowana przy Hotelu Gołębiewski. Następnie samochody ruszą na trasę odcinków Grabówka, Pianki i Paprotki (trasy położone na wschód i północny wschód od Mikołajek). Po powrocie, przegrupowaniu i wizycie w strefie serwisowej ok. 13.00 , zawodnicy przejadą te same odcinki jeszcze raz. Ponowny powrót pierwszego zawodnika na strefę serwisową planowany jest na godzinę 17.00 . Ostatni musi pojawić się tam do godziny 20.00 .

SOBOTA Kolejny dzień rajdu będzie miał podobny przebieg. Tym razem zawodnicy zmierzą się jednak z innymi próbami. Będą to kolejno: Danowo, Gawliki, Wydminy - położone nieco dalej od Mikołajek niż piątkowe odcinki. Otwarcie strefy serwisowej zaplanowano na godzinę 13.30 . Potem zawodnicy pokonają poranne trasy drugi raz. Powrót do serwisu w Mikołajkach dla pierwszego zawodnika przewidziano na godzinę 18.40 . Ostatni zawodnik musi wrócić z trasy rajdu do godziny 22.00 .

NIEDZIELA Ostatni dzień rajdu. Tym razem strefa serwisowa zostanie otwarta dużo wcześniej - o 6.30 . Zawodnicy będą mieli do pokonania dwie próby - Miłki i Tros, również przejeżdżane po dwa razy z przerwą na serwis ok. godziny 10.00 . Na koniec Rajdu ponownie odbędzie się Super Oes na stadionie. Cena biletu 89 zł. Około godziny 15.00 rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród i zakończenia Rajdu. Park Serwisowy zostanie zamknięty ostatecznie o godzinie 20.00 .

Przypominamy, że to czy WRC wróci jeszcze do Polski zależy w dużej mierze od kibiców. Dlatego jeśli pierwszy raz jedziecie na rajd, pytajcie o rady bardziej doświadczonych kibiców i obsługę rajdu. Warto pokazać, że Polacy zasłużyli na więcej imprez tej rangi.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki Poradnik Kibica, w którym podpowiadamy jak najlepiej przygotować się do kibicowania , o czym pamiętać przed wyjazdem na OS-y i jak bezpiecznie poruszać się między kolejnymi etapami.

Jan Kopacz

Historia i ciekawostki na temat Rajdu Polski - ZOBACZ TUTAJ

Rajdowy zespół Citroena - ZOBACZ TUTAJ

Rajdowy zespół Forda - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.