Sześćdziesiąt lat minęło od wprowadzenia do produkcji użytkowych wersji Volvo PV445. Spora część z nich żyje do dziś, oficjalnie występując jako traktor. Jedyne ograniczenie to dwa fotele, mała kabina i niska prędkość maksymalna - 30 km/h.
W 1949 roku narodziło się użytkowe Volvo. Pojazd nazwany PV445 różnił się nieco od swojego osobowego odpowiednika. Nadwozie posiadało dwuosobową szoferkę, a z przodu zamiast czterech, pięć potężnych żeber. Podwozie dostosowano do ciężkich zadań. Zastosowano resory piórowe z tyłu i zmodyfikowano układ napędowy. Nadwozia budowane w wyspecjalizowanych firmach przeważnie miały drewnianą konstrukcję. Samochód miał 500 kg ładowności, jednak, co było typowe dla ówczesnych aut tej marki, wytrzymywał znacznie więcej. Pojazd napędzał silnik o pojemność 1,4 l i mocy 40 koni. Niskie przełożenia miały ułatwić poruszanie się obciążonym autem po grząskim terenie.
Po trzech latach produkcji popyt znacznie osłabł. Dyrektor zarządzający Assar Gabrielsson rzucił hasło: zbudujmy Volvo furgon. I tak w 1953 roku powstał Duett, przodek bezpiecznych, rodzinnych kombi tej marki. Dwoje drzwi, dzielona otwierana na boki tylna klapa i podniesiony dach jednoznacznie określały charakter auta. Na sukces nie trzeba było długo czekać. Duett przeżył nie tylko brata-pickupa, ale także Amazona w wersji kombi. Produkcję zakończono dopiero w 1969 roku zastępując go modelem 145 Express.
Powstało niespełna 101,5 tys. podwozi użytkowego PV445. Ale zamiast kończyć ciężki żywot na złomowiskach, spora część z nich została przerobiona na traktory. Dlaczego właśnie traktory? W Szwecji samochodowe prawo jazdy można było zdobyć kończąc 18 lat. 16 lat uprawniało jednak do kierowania traktorem. Stąd ogromna popularność przeróbek różnych Volvo na traktory (EPA-traktor, później A-traktor). Najpopularniejsza była właśnie 445-ka.