Niemcy tracą kontrolę nad Porsche

Rodziny Piech i Porsche stracą kontrolę nad firmą Porsche. Jest to wynik sprzedaży 25% akcji katarskiemu funduszowi inwestycyjnemu

Sytuacja Porsche prawie zawsze była dobra. Na tyle dobra, że istnienie firmy nigdy nie było poważnie zagrożone. W zeszłym roku cały świat obserwował próby przejęcia kontroli nad koncernem Volkswagena przez producenta z Zuffenhausen. Do tej pory Porsche udało się nabyć 51% akcji koncernu. W planach jest zakup dalszych 24%, ale to wymaga pokaźnego zastrzyku finansowego. Do tej pory Porsche pożyczyło na ten cel ponad 10 mld euro. Jest to kwota przewyższająca wartość samej firmy, szacowanej na 8,2 mld euro.

Porsche potrzebuje jeszcze około 2,5 mld euro aby zrealizować swoje plany przejęcia VW. W poszukiwaniu kolejnych źródeł gotówki zdecydowano się na sprzedaż 25% własnych akcji. Rozmowy w tej sprawie pomiędzy firmą Porsche i katarskim funduszem trwają od kwietnia i wszystko wygląda na to, że już w najbliższy poniedziałek dojdzie do podpisania umowy. Dałoby to ponad dwa miliardy euro zysku ze sprzedaży akcji licząc po nominalnym kursie. Nieoficjalne dane mówią nawet o 4,5 mld dolarów, czyli ponad 3,2 mld euro.

Jeśli dojdzie do transakcji, rodziny Piech i Porsche stracą pełną kontrolę nad ikonami niemieckiej motoryzacji. Układ własnościowy jest bardzo skomplikowany, gdyż obie rodziny mają udziały w obydwu firmach jednocześnie. Katarski fundusz z kolei stanie się głównym udziałowcem mającym spory wpływ na losy Porsche i pośrednio na Volkswagena.

Przypomnijmy, że to już kolejna inwestycja arabskich pieniędzy w niemiecką branżę motoryzacyjną. W marcu tego roku fundusz Abu Zabi Aabar nabył 9,1% akcji koncernu Daimler (właściciela marki Mercedes-Benz ).

Marcin Lewandowski

Historia firmy Porsche wkrótce na dużym ekranie - WIDEO

Abu Dabi kupuje akcje Daimlera - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Porsche 911 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA