MultiAir - nowe silniki Fiata

Alfa Romeo MiTo będzie pierwszym samochodem Fiat Group Automobiles, który zostanie wyposażony w nowy silnik z technologią MultiAir. Auto pojawi się w sprzedaży we wrześniu

O technologii MultiAir pisaliśmy szczegółowo tutaj . W skrócie, polega ona na elektrohydraulicznej regulacji pracy zaworów ssących, dzięki czemu spalanie paliwa w cylindrach przebiega korzystniej niż w zwykłych układach mechanicznych. Oprócz przyrostu mocy (10%) i momentu obrotowego (15%), charakterystyczną cechą jest niższe spalanie i emisja CO2 (o 10%). Żeby jeszcze bardziej obniżyć tę wartość, samochody z MultiAir będą korzystać również z systemu Start&Stop.

Na początku w technologię MultiAir zostaną wyposażone silniki 1,4, zarówno wolnossące jak i z turbodoładowaniem. Królikiem doświadczalnym będzie Alfa Romeo MiTo . Dostępne będą trzy warianty mocy: 105 KM (bez turbo) oraz 135 i 170 KM (oba z turbo). Najmocniejszy będzie jednak zarezerwowany dla limitowanej, bardziej sportowej serii Quadrifoglio Verde (czterolistna koniczynka), która pojawi się nieco później.

Silniki 1,4 MultiAir produkowane są we włoskim Termoli w fabryce Fiat Powertrain Technologies. Kolejnymi silnikami z tą technologią będą najprawdopodobniej dwucylindrowe turbodoładowane jednostki 1,2 oraz 0,9 l., których produkcją zajmą się zakłady w Bielsku-Białej. Nie wiadomo jakie będą osiągi, ale w tym przypadku dużo ważniejsze jest zużycie paliwa - średnio 5 l/100 km oraz niska emisja CO2 - mniej niż 80 g/km (dane dla silnika 1,2).

Jan Kopacz

Panie wyginają śmiało ciało przy pięknej Alfie - WIDEO

Alfa Romeo MiTo GTA - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Alfa Romeo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA