Viper made in Poland?

Polska spółka AutoGroup S.A. chwali się, że została wymieniona na liście potencjalnych nabywców praw do marki Dodge Viper. Problem jednak w tym, że listę opublikowano zanim Chrysler został włączony do Fiata

Obecnie Chrysler przekazał wszelkie prawa do marki wraz z linią produkcyjną Fiatowi. Nie wiadomo w jakim stopniu zmienia to ważność złożonych ofert, ale jednym z możliwych scenariuszy jest podobno zupełne pogrzebanie Dodge 'a Vipera. Fiat Group to przecież właściciel dwóch włoskich sportowych marek: Ferrari i Maserati . Jeśli Włosi uznają, że Viper mógłby stanowić dla nich jakiekolwiek zagrożenie, na pewno nie pozwolą nikomu na jego produkcję. Tylko czy rzeczywiście ktoś, kto zastanawia się na kupnem Ferrari pomyślałby kiedykolwiek o Viperze? To chyba, mimo wszystko, wciąż zupełnie co innego.

Oprócz polskiej spółki, ofertę złożyła jeszcze firma Devon Motorworks - chciała dać Chryslerowi 5,5 mln dolarów. Jednak głównym zamiarem Scotta Devona, założyciela firmy, nie była wcale produkcja i sprzedaż Viperów. Potrzebował po prostu silnika do swojego supersportowego prototypu Devon GTX. Natomiast dokładna suma, jaką zaoferowała AutoGroup S.A. nie została podana do wiadomości publicznej. Podobno cena rynkowa praw do marki jak i całej linii produkcyjnej nie przekracza w obecnej sytuacji gospodarczej śmiesznych wręcz 10 mln. dolarów. 

Czekamy na dalszy rozwój sytuacji, mając nadzieję, że Fiat będzie jednak chciał sprzedać Vipera, oraz że oferta polskiej spółki okaże się najbardziej zachęcająca. Nie chodzi nawet o to, że moglibyśmy chwalić się, że Viper jest polskim samochodem, ale o to, że AutoGroup S.A. ma plany zbudowania własnego samochodu supersportowego. Być może korzystając z rozwiązań technicznych w Viperze, polska firma mogłaby rzeczywiście w ciągu kilku lat stworzyć w pełni polski supersamochód , z którego moglibyśmy być dumni. 

Jan Kopacz

Dodge Viper jakiego nie było - ZOBACZ TUTAJ

Nowe Porsche GT3 - WIDEO

Samochody: Dodge Viper - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.