Urodziny Michelin

Francuska firma nie tylko produkuje opony, ale wydaje też mapy i przewodniki dla zmotoryzowanych. Razem z Bibendumem, ludzikiem Michelin, obchodzi w tym roku 120. urodziny

Markę Michelin powołali do życia w 1889 roku bracia Edouard i André Michelin. Firma zajmowała się wytwarzaniem gumowych elementów m.in. układów hamulców. Zatrudniała 50 osób i mieściła się na 12 hektarach we francuskim Clermont-Ferrand. Dwa lata później wyprodukowano pierwszą oponę - rowerową, otwierając nowy rozdział w historii Michelin. W 1895 roku pojawiła się opona pneumatyczna do samochodu, w 1919 kord tekstylny zastąpiono stalowym, a w 1946 roku opatentowano rewolucyjną oponę radialną.

Po sukcesie łatwo demontowalnego ogumienia pneumatycznego do rowerów i samochodów narodził się Bibendum. Już w 1894 roku bracia Michelin zauważyli, że charakterystycznie ułożony stos opon przypomina przysadzistego, wesołego człowieka. Inspiracją jego wyglądu był plakat autorstwa O'Galopa przedstawiający potężnego, "złożonego z opon" mężczyznę, wznoszącego toast słowami pieśni Horacego "Nunc est bibendum!" ("A więc wypijmy"!). W wolnym tłumaczeniu hasło reklamowe oznacza "Opona wypija przeszkodę". W 1898 roku po raz pierwszy ludzik Michelin pojawił się na paryskim Cycle Show i szybko stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli na świecie. Zobacz, jak zmieniało się kultowe logo .

W 1900 roku firma Michelin wydała pierwszy, darmowy Czerwony Przewodnik Michelin. Przewodnik zawierał informacje dotyczących użytkowania samochodu i opon oraz porady turystyczne. Z czasem pojawiły się kolejne przewodniki oraz mapy i plany miast. Na przełomie wieków słynne wydawnictwa Michelin stały się dostępne nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. Aplikacja Michelin Guide Restaurants do telefonów iPhone pozwala szybko znaleźć najlepsze restauracje w okolicy, a strona viamichelin.pl łączy funkcję mapy, przewodnika, wyszukiwarki najlepszych tras oraz bazy hoteli i restauracji.

Dziś, po 120 latach Michelin jest jednym z wiodących producentów opon i zatrudnia 118 tysięcy pracowników w 170 krajach. Grupy Michelin składa się z opon marek: Michelin, Kleber, BFGoodrich, Uniroyal, Riken, Taurus, Kormoran, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster, Recamic. Z okazji jubileuszu w muzeum L'Aventure Michelin, w głównej siedzibie firmy w Clermont-Ferrand, można oglądać wystawę prezentującą najważniejsze osiągnięcia firmy oraz jej plany na przyszłość. Wiele eksponatów pokazano publicznie po raz pierwszy.

Marcin Sobolewski

Czy warto kupować tanie opony z Azji? - ZOBACZ TUTAJ

Rozmiar ma znaczenie - MOTOWIDEO

Opony: Michelin - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.