Odległość przez Gdańsk: 413 km (w tym 50 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 20 godz. 30 min , w tym 40 min autostradami. Koszt podróży: 230 euro (ok. 190 euro prom - samochód i max. 5 osób, 40 euro paliwo).
Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm). Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask ochronny. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu od początku grudnia do końca marca są opony zimowe.
Dzieci do siedmiu lat powinny być przewożone w specjalnym foteliku lub na siedzeniu podwyższonym (z racji wzrostu) pozwalającym na używanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. W większych miastach Szwecji zainstalowane są parkometry. Zwykle od godz. 8 do 18 parkowanie jest płatne. Opłata za godzinę waha się w granicach 25-40 SEK. W centrum Sztokholmu opłata za 10 min parkowania wynosi 10-12 SEK.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest bardzo wysoką grzywną i/lub zatrzymaniem prawa jazdy. Czasami nawet aresztem. Wysokość mandatów waha się od 400 do 1200 SEK, lecz w przypadku konieczności zastosowania kilku mandatów przekraczających łącznie 2,5 tys. SEK sprawa kierowana jest do sądu.
Przykładowa wysokość mandatów: - za przejazd na czerwonym świetle - 1,5 - 2 tys. SEK, - zawracanie na autostradzie - 1 tys. SEK, - nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 600 SEK, - nieużywanie kaskówochronnych - 400 SEK, - nierespektowanie znaków drogowych - 600 SEK, - jazda bez świateł mijania - 400 SEK (w dzień), 800 SEK (w nocy), - jazda na łysych oponach - 800 SEK, - przekroczenie prędkości - od 800 do 2 tys. SEK, - a przy przekroczeniu powyżej 30 km/h sprawa kierowana jest do sądu, - nieprawidłowe parkowanie w mieście - od 400 do 1 tys. SEK (odholowanie 800-1400 SEK), - nieprawidłowe parkowanie w terenie niezabudowanym - od 200 do 800 SEK.
Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Przy pobytach turystycznych nie ma obowiązku meldunkowego.
Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.
W Szwecji można kupić wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej "Blyfri", a także diesel (stacje wyposażone w dystrybutory samoobsługowe nie prowadzą sprzedaży diesla). Kłopot może być z gazem płynnym LPG. Stacje czynne są w godz. 7-21; jedynie w sąsiedztwie autostrad i w dużych miastach niektóre czynne są 24 godz. Bez opłat celnych można wwieźć tylko paliwo znajdujące się w baku (maks. 400 l). Paliwo wwożone w zapasowych kanistrach podlega ocleniu do 6 SEK/litr w zależności od jego gatunku. Można go jednak wwieźć nie więcej niż 30 litrów.
Szwecja posiada ok.. 1500 km autostrad i 600 km dróg ekspresowych. W przeważającej części szwedzkie drogi są szerokie i bardzo dobrej jakości. Wszystkie drogi i autostrady w Szwecji są bezpłatne. Zwierzęta wychodzące na drogi są najczęstszą przyczyną wypadków w tym kraju. Płatny jest przejazd mostem Oresund (4 km tunelu i 7,8 km mostu) łączącym Szwecję z Danią. Za przejazd motocyklem zapłacimy ok. 17 euro, samochód osobowy do 6 m długości - ok. 35 euro, samochód osobowy z przyczepą/samochód kempingowy, furgonetka o długości 6-9 m, mikrobus - 70 euro. Znacznie tańszy jest przejazd mostem Svinesund łączącym Szwecję z Norwegią, o0płaty nie przekraczają 10-15 euro.
W Szwecji obowiązuje zakaz palenia papierosów w kawiarniach, restauracjach i barach (wszędzie tam, gdzie serwowane są posiłki i napoje). Gdy jeździ się po Szwecji samochodem, nie może dziwić nikogo to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym. Używanie świateł awaryjnych w takiej sytuacji jest zabronione. Warto także przestrzegać ograniczeń prędkości, gdyż jakakolwiek dyskusja z policjantem może skończyć się w areszcie.
Światła obowiązują przez cały rok, dopuszczalne prędkości 50/90/110 km/h, zawartość alkoholu 0,02 %
1 SEK (korona) = 0,40 zł
Pomoc drogowa +46 20-912 912 (24h) Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112