Norwegia

Królestwo Norwegii zajmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego. Większa część kraju leży  za Kręgiem Polarnym. Norwegia zachodnia ze swoimi krętymi fiordami, lodowcami, jeziorami, przejrzystymi rzekami i ośnieżonymi wierzchołkami gór jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki

Dojazd:

Odległość: 1572 km (w tym 1218 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 18 godz. 30 min. , w tym 11 godz. autostradami. Koszt podróży: 200 euro (150 euro paliwo, 50 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i zapasowych żarówek. Samochód ciągnący przyczepę powinien być wyposażony w dodatkowe lusterka. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm). Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask ochronny. Dzieci do lat 4 winny być przewożone w odpowiednim siedzeniu zabezpieczającym przystosowanym do wymiarów dziecka. Dzieci powyżej 4 lat mogą być przewożone w specjalnym foteliku lub korzystać z pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.

Od ubiegłego roku obowiązuje przepis nakazujący wożenie ze sobą kamizelek odblaskowych i używanie ich przy opuszczaniu pojazdu poza terenem zabudowanym. Osoby, które korzystają z wypożyczalni samochodów winny sprawdzić czy w wyposażeniu pojazdu znajduje się kamizelka odblaskowa. W głównych miastach parkingi wyposażone są w parkometry. Średnia oplata za parkowanie wynosi 8 NOK za pół godziny. W centrum miast, zwłaszcza w Oslo, na głównych ulicach jest umieszczonych dużo znaków zakazu parkowania. Strefy, w których parkowanie jest zabronione są niekiedy oznaczone znakami poziomymi tj. białymi liniami namalowanymi wzdłuż jezdni.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości 5.000 - 10.000 NOK jak również karą pozbawienia wolności, w zawieszeniu lub bez, na okres czasu orzeczony przez sąd, a prawo jazdy zatrzymywane na okres min. 12 miesięcy. Policja ma też prawo zarekwirować pojazd. Mandat za nieprawidłowe parkowanie, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 750 NOK, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu, przejazd na czerwonym świetle - 5200 NOK, jazda na "łysych" oponach - 1250 NOK, nieprawidłowe wyprzedzanie - 5200 NOK, przekroczenie prędkości: na drogach z dozwoloną prędkością 60km/h - od 600 do 6500 NOK, na drogach z dozwoloną prędkością 70 km/h - od 600 do 7800 NOK. Przy przekroczeniu prędkości powyżej 35 km/h sprawa przekazywana jest do sądu, który poza grzywną może orzec zatrzymanie prawa jazdy.

Dokumenty obowiązkowe:

Uprawniającymi do bezwizowego wjazdu i pobytu do Norwegii (Europejski Obszar Gospodarczy) do 90 dni są paszport (ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu), lub dowód osobisty.

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Paliwo:

W Norwegii dostępne są wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej oraz diesel. Stacje benzynowe są czynne od 7 do 22, tylko niektóre przez 24h. Dużo jest też stacji samoobsługowych, w których należność reguluje się kartami kredytowymi. Bez opłat celnych można wwieźć maks. 10 litrów paliwa w zapasowym kanistrze.

Uwaga: tankowanie specjalnego tańszego paliwa do samochodów z silnikami wysokoprężnymi jest zabronione. W razie kontroli kierowca nieuprawnionego samochodu (w Norwegii takie pojazdy mają zielone tablice) z zatankowaną tanią ropą (inny kolor paliwa) zostanie ukarany mandatem.

Opłaty drogowe:

W Norwegii jest 23 000 km dróg krajowych i 16 000 km dróg regionalnych oraz ok. 664 km autostrad. Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A, autostrady 2-pasmowe - literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E - drogi europejskie, RV - drogi krajowe, FV - drogi lokalne. Opłaty za przejazd pobierane są, w gotówce w NOK lub abonamentem w systemie elektronicznym Autopass. Około 100 km odcinek drogi to wydatek od 20-40 NOK.

W lutym br. bramki poboru opłat w Oslo zostały zlikwidowane. Kierowcy nie posiadający elektronicznych nalepek mogą je kupić na stacji Esso przy wjeździe do miasta. Jej brak karany jest mandatem w wysokości 750 NOK.

Przydatne informacje:

W Norwegii za "święty pojazd" uchodzi tramwaj. Niezależnie na jakiej drodze ma zawsze pierwszeństwo. Podobnie jak w Szwecji i Danii obowiązuje też zakaz palenia papierosów w kawiarniach, restauracjach i barach (wszędzie tam, gdzie serwowane są posiłki i napoje). Nie powinno nikogo dziwić to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym.

Dopuszczalne prędkości: 50/80/90/100, dopuszczalna zawartość alkoholu 0,02%, światła cały rok

1 NOK (korona norweska) = 0,48 zł

Ważne telefony:

Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.