Dojazd:
Odległość: 675 km (w tym 42 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 9 godz., w tym 30 min. autostradami. Koszt podróży: 55 euro (tylko opłata za paliwo).
Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy oraz zestawu podstawowych narzędzi i kompletu podstawowych części zamiennych. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask.
Dzieci w wieku poniżej 10 lat o wzroście poniżej 1,50 m winny być przewożone w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich wymiaru. W Rydze, na niektórych parkingach zainstalowane są parkometry. Średnia opłata za parkowanie wynosi ok.0,30 - 0,40 LVL/godzinę. Zalecane jest parkowanie na parkingach strzeżonych. Mandaty:
Kary przewidziane za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu od 0,05 - 0,10 proc. 200 - 300 LVL i ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, od 0,10 do 0,15 proc. od 400 LVL wzwyż dodatkowo od do 10 dni aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres 12 miesięcy, powyżej 0,15% - od 500 LVL wzwyż dodatkowo 10-15 dni aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na 2 lata. Mandat za nieprawidłowe parkowanie wynosi 5 LVL, za przekroczenie prędkości - od 20 do 40 LVL plus punkty karne od 1 do 3 i plus ewentualne zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy. Dokumenty obowiązkowe:
Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Osoby przebywające na Łotwie w celach turystycznych do 90 dni nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu
Ubezpieczenie:
Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.
Paliwo:
W Estonii można kupić zarówno benzyny bezołowiowe (95 i 98 okt.), diesel jak i gaz płynny (LPG), czasami także paliwa ołowiowe. Większość stacji paliwowych przyjmuje płatności kartami kredytowymi. Jeśli chcemy płacić gotówką to tylko w walucie krajowej. Bez opłat celnych można wwieźć 20 litrów paliwa w zapasowym kanistrze. Opłaty drogowe:
Korzystanie z dróg i autostrady z Rygi do Jurmali (15 km) jest bezpłatne. Wjeżdżając do aglomeracji miejskich można liczyć się z tzw.opłatą wjazdową np. przy wjeździe do Jurmali pobierana jest opłata 1 LVL od samochodu. Przydatne informacje:
Kierowca prowadzący pojazd, którego nie jest właścicielem, powinien liczyć się z żądaniem okazania notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa do podróżowania pojazdem (w języku angielskim lub rosyjskim). W razie jakiegokolwiek wypadku lub kolizji trzeba niezwłocznie wezwać policję.
Dopuszczalne prędkości: 50/90/110, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,02%, światła cały rok
1 LVL (łat łotewski) = 6,27 zł
Ważne telefony:
Pomoc drogowa 8 000 000 (24h) Policja - 02 Pogotowie ratunkowe - 03 Straż pożarna - 01 Numer alarmowy - 112