Bośnia i Hercegowina

Republika Bośni i Hercegowiny istnieje od 1992 r.. To jedno z państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. Jest krajem górzystym. Na państwo składają się dwie historyczne krainy: Bośnia, która zajmuje 2/3 powierzchni kraju oraz Hercegowina, która obejmuje 1/3 powierzchni. Granice między tymi dwoma krainami nie są ściśle rozgraniczone. Od wschodu graniczy z Serbią i Czarnogórą, a od północy i zach.-południa z Chorwacją.  Bośnia i Hercegowina posiada tylko ok.20 km wybrzeża wzdłuż M. Adriatyckiego. Od 1981 roku mała wieś w Bośni nazwana Medjugorje stała się miejscem kultu Maryjnego.

Dojazd:

Odległość: 1534 km (w tym 884 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 18 godz., w tym 8 godz. autostradami. Koszt podróży: 200 euro (150 euro paliwo, 50 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy, gumowych rękawiczek, linki holowniczej, kompletu zapasowych żarówkę i zabezpieczenia antywłamaniowego. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm). Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask ochronny. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu od początku grudnia do końca marca są opony zimowe, dozwolone jest także używanie opon kolcowanych. Nie ma obowiązku wożenia dzieci w specjalnych fotelikach, istnieje jedynie przepis zakazujący przewozu na przednim siedzeniu samochodu dzieci poniżej 12 lat.

Mandaty:

Mandaty pobierane są zawsze na miejscu. Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi 7,5 euro, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu do - 25 euro,  przekroczenie prędkości - do 100 euro, nieprawidłowe parkowanie - do 50 euro.  

Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu. Obowiązek legitymowania się na granicy posiadaniem zabezpieczenie finansowego w wysokości 50 EUR/dzień od osoby. Turyści przyjeżdżający indywidualnie do Bośni i Hercegowiny na okres do 90 dni mają obowiązek zameldować się w ciągu 24h w komisariacie policji w miejscu pobytu.

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski oraz ubezpieczenie NW (nieszczęśliwych wypadków).

Paliwo:

W Bośni i Hercegowinie można kupić bez problemów benzynę ołowiową jak i bezołowiową oraz diesla. Gaz płynny (LPG) można kupić tylko w miastach: Banja Luka, Pridojerka cesta bb (Ina Plin Auto Gas), Doboj, Bucovika Velika (Technogas). Należność za paliwo można realizować w euro lub kartami kredytowymi.

Opłaty drogowe:

Sieć drogowa Bośni i Hercegowiny liczy 8564 km, w tym 995 km dróg międzynarodowych. Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Minimalna prędkość na autostradach i drogach ekspresowych to 40 km/h. Przydatne informacje: Podróżując po Bośni i Hercegowinie trzeba szczególnie zwracać uwagę na nieoświetlone pojazdy, furmanki oraz ruch lokalny. Podobnie jak w Serbii kierowcy nie liczą się z innymi użytkownikami drogi. W razie kłopotów dodatkowa bariera to brak porozumienia z policjantami, którzy bardzo rzadko posługują się językiem angielskim.

Przydatne informacje:

Dopuszczalne prędkości: 50/80/100, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,03%, światła cały rok

1 BAM (marka konwertybilna) = 2,31 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa 1282 lub 033 (24h) Policja - 92 Pogotowie ratunkowe - 94 Straż pożarna - 93

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.