Więcej zielonych Mercedesów

Mercedes zaczyna jawić się powoli jako jedyna niemiecka marka premium, której zależy na ochronie środowiska. Po raz kolejny wprowadza ekologiczne silniki do klasy C

W zeszłym roku Mercedes pokazał samochód o nazwie C250 CDI BlueEFFICIENCY Prime Edition ( zobacz tutaj ). Powstało tylko 5000 egzemplarzy limitowanej serii, ale musiały sprzedawać się jak ciepłe bułeczki. Niemiecki koncern wyprodukuje więcej takich samochodów. Wprowadzi też do oferty dwa nowe silniki: słabszego diesla o tej samej pojemności oraz mniejszą jednostkę benzynową z turbo. Siłą wszystkich trzech silników jest oczywiście niskie spalanie. Nie należy jednak pomijać osiągów, bo jak na tak oszczędne samochody, są one więcej niż zadowalające.

Spośród trzech propozycji, najlepszą pod względem oszczędności i ochrony środowiska jest wysokoprężne 220 CDI BlueEFFICIENCY. W cyklu mieszanym na przejechanie 100 km potrzebuje średnio 4,8 litra oleju napędowego, emitując przy tym 127 g CO2/km. Z pojemności 2,1 l osiągnięto 170 KM i 400 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu, auto przyspiesza do setki w 8,4 sekundy. Dużo lepszy wynik osiąga wspomniane 250 CDI - przyspiesza w siedem sekund, a spala niewiele więcej - 5 l/100 km.

Silnik 250 CGI BlueEFFICIENCY może pochwalić się lepszymi osiągami, ale oczywiście kosztem niskiego spalania (7,2 l/100 km) i emisji CO2 - 168 g/km. Nazwa modelu jest nieco myląca, bo kryje się pod nią silnik 1,8 l. No ale skoro dostępny będzie nawet w klasie E , nie mógł się przecież nazywać "180". Zresztą parametry silnika nie zdradzają niskiej pojemności - bezpośredni wtrysk i turbosprężarka potrafią czynić cuda. 204 KM i 310 Nm pozwalają klasie C z tym motorem przyspieszyć do 100 km/h w 7,4 sekundy. 

Wszystkie podane powyżej dane dotyczą samochodów w wersji sedan. Wielbiciele kombi muszą pogodzić się z minimalnie gorszymi osiągami i delikatnie większym spalaniem oraz, co za tym idzie, większą emisją dwutlenku węgla.

Jan Kopacz

Dziwne plany Mercedesa - ZOBACZ TUTAJ

E klasa od AMG - WIDEO

Samochody: Mercedes C klasa - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.