Nie Fiat a Magna bierze Opla

W ciągu najbliższych pięciu tygodni mają zostać dogadane szczegóły porozumienia pomiędzy GM, Oplem i Magną, która to wygrała wyścig z Fiatem o przejęcie sporego pakietu akcji niemieckiego oddziału General Motors.

Magna to kanadyjskie konsorcjum zajmujące się produkcją części dla przemysłu motoryzacyjnego. Założył je Frank Stronach, który pół wieku temu zaczynał swój interes od zera. Z czasem Magna stała się czwartym producentem części samochodowych na świecie. Zakup austriackiej firmy Steyr (część Steyr-Daimler-Puch) pozwolił Magnie poszerzyć działalność o produkcję samochodów. W zakładach Magna Steyr powstają m.in. BMW X3 i Mercedes klasy G .

Opel popadł w kłopoty z powodu spowolnienia gospodarczego. Wcześniej w takich sytuacjach zbawcza była przynależność do największego koncernu na świecie. Od kiedy fatalna kondycja GM wyszła na jaw, przyszłość Opla stała się niepewna. W obliczu bankructwa, GM zaczął wyzbywać się wszystkiego, co przynosi straty i niemiecki producent nie jest wyjątkiem. Początkowo chętnym do zakupu Opla był Fiat , ale w rezultacie mariażu z Chryslerem i problemów z pracownikami Opla ostatecznie zrezygnował. Kiedy kilka tygodni temu Magna wyraziła swoje zainteresowanie, nikt nie brał tych doniesień do końca poważnie. A jednak. Podpisano wstępne porozumienie w sprawie zakupu przez Magnę 20% akcji i kolejnych 35% przez konsorcjum Magny z rosyjskim bankiem Siberbank. Pozostałe akcje nie zmienią właścicieli: 35% zachowa GM, a swoje 10% pracownicy Opla.

W polskich zakładach w Gliwicach planowana jest produkcja najnowszej, czwartej już generacji Astry i jest wątpliwe, aby coś w tej kwestii miało ulec zmianie. Zagrożony jest natomiast drugi zakład w Tychach produkujący silniki diesla , który zatrudnia 500 osób. W tej sprawie zabrała już głos opozycja. Jarosław Kaczyński na zorganizowanej przez PiS konferencji skrytykował rząd za bierną postawę i brak działań ochronnych polskich zakładów Opla.

Marcin Lewandowski

Magna przejmie Opla - Motodziennik - WIDEO

Magna Steyr Milo - pokaz możliwości - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Opel Astra - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.