Grönholm na Pikes Peak

Marcus Grönholm wraca z emerytury wprost na szutrowe trasy. Wystartuje m.in. podczas słynnego wyścigu na Pikes Peak

Pikes Peak. Najczęściej odwiedzana góra w Ameryce. Można na nią wjechać samochodem. Pierwszy wyścig na jej trasie zorganizowano w 1916 roku. Start jest na wysokości 2862 m n.p.m., meta na wysokości 4300 m n.p.m. Prawie 1,4 km w pionie, na długości 19,99 km. Po drodze na kierowców czeka 156 zakrętów a trasa nie jest zabezpieczona - wycieczka poza drogę może się skończyć tragedią. To konkurs dla najlepszych kierowców i niezniszczalnych maszyn. Nazywa się go "Wyścigiem ku chmurom". Kto dojedzie z najlepszym czasem - wygrywa.

Z górą chce się zmierzyć powracający z emerytury Marcus Grö nholm . Siądzie za kierownicą Forda Fiesty przygotowanej przez firmę Motor Sport Evolution AB. W identycznym aucie wystartuje szef tego warsztatu, Andreas Eriksson. Samochód ma moc 800 KM, na mecie - m.in. przez rozrzedzone powietrze - spadnie ona do ok. 500 KM. Obaj zawodnicy chcą zwyciężyć w tym piekielnie trudnym wyścigu oraz pobić rekord trasy należący od 2007 roku do Monstera Tajimy . Wyścig odbędzie się 19 lipca.

W roku 1998 reżyser Jean Louis Mourey nakręcił film o tym wyścigu, z legendarnym Ari Vatanenem w roli głównej. Fin za kierownicą Peugeota 405 T16 pobił wtedy rekord trasy - 10:47.77. Zobacz ten film:

Ari_vatanen_pikes_peak by wyyzdany_zbereznik

Konrad Bagiński

Hybrydowe Ferrari 4x4 - ZOBACZ TUTAJ

Nowa Skoda Octavia RS - pierwsza jazda - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.