Nie wypłacą autocasco

Sprowadziłeś, zarejestrowałeś i ubezpieczyłeś auto i wydaje ci się, że wszystko jest w porządku? Uważaj, bo niektóre firmy ubezpieczeniowe pobierają składkę, a potem wykręcają się od wypłaty odszkodowania, dowodząc, że samochód jest nielegalny

Taki przypadek spotkał Józefa Jakubczyka z Częstochowy, który w zeszłym roku sprowadził z Niemiec przez pośrednika kilkuletnią Mazdę . Ubezpieczył ją w Towarzystwie Ubezpieczeń Ergo Hestia, wykupując również autocasco - wartość auta od jakiej zapłacił składkę wynosiła 40 tys. zł. W kwietniu samochód skradziono, policja nie znalazła sprawców, więc właściciel zgłosił się do Hestii po odszkodowanie. Oto jakie uzasadnienie odmowy wypłaty dostał od ubezpieczyciela:

(...) W wyniku przeprowadzenia procesu likwidacji szkód oraz dokonanych ustaleń nie potwierdzono autentyczności złożonej przez Pana umowy kupna-sprzedaży pojazdu, co sprawia, że pana prawa własności nie zostały potwierdzone.(...)

Okazało się, że według Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Hestii, auto pana Jakubczyka jest nielegalne, mimo że zostało zarejestrowane przez wydział komunikacji urzędu miasta a wszystkie podatki zostały prawidłowo opłacone. Pojawia się oczywiście pytanie, dlaczego Hestia ubezpieczyła samochód, zamiast sprawdzić najpierw jego legalność według swoich kryteriów i ewentualnie odesłać właściciela Mazdy z kwitkiem.

Na szczęście Biuro Rzecznika Ubezpieczonych staje po stronie oszukanego przez Hestię, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta także zajął się sprawą. Jakie wyniki przyniosły ich działania oraz więcej szczegółów na temat całej sprawy znajdziesz na stronie Gazety Częstochowa .

Jan Kopacz

Ubezpieczenie OC - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Niebo może zaczekać - WIDEO

Samochody: Mazda 5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA