Hybrydowe Ferrari 4x4

Czy to piękne Ferrari otrzyma w przyszłości napęd na cztery koła? Jest to całkiem prawdopodobne. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że będzie to napęd hybrydowy

Brytyjski Autocar dotarł do dokumentów, jakie w imieniu producenta z Maranello wpłynęły do Europejskiego Urzędu Patentowego. W dokumentacji znalazło się między innymi sześć szkiców przedstawiających cztery różne propozycje hybrydowego napędu. Co skłoniło Ferrari do eksploracji napędy 4x4? Okazuje się, że wcale nie chodziło o ekologię. Inżynierom bardziej zależeć miało na poprawieniu właściwości jezdnych aut, niż na zmniejszeniu zużycia paliwa czy emisji CO2.

Wszystkie cztery pomysły na hybrydowy napęd Ferrari łączy jedno. Za pomocą silników (lub silnika) elektrycznych napędzana byłaby tylko jedna oś. Drugą napędzałby standardowy silnik spalinowy. Podobne rozwiązanie zastosował Peugeot w koncepcyjnym modelu Prologue Hybrid4 .

Według Ferrari przedstawione rozwiązanie posiada nie tylko wszystkie zalety napędu na obie osie, ale dodatkowo w stosunku do standardowego napędu 4x4 pozwala ograniczyć masę auta. Poza tym, kierowca miałby zawsze możliwość odłączenia napędu przednich kół i czerpać radość jaką daję jazda samochodem tylnonapędowym.

Oczywiście, zastosowanie silników elektrycznych pozwoliłoby ograniczyć również zużycie paliwa. Podobnie jak system Stop&Start, który w przyszłości może również trafić pod maski sportowych aut z Maranello.

Bartosz Sińczuk

Lepiej późno niż wcale - Mercedes ML Hybrid - ZOBACZ TUTAJ

Diesel kontra hybryda - WIDEO

Samochody: Ferrari - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.