Espace: 25 lat przestrzeni

Ćwierć wieku minęło od debiutu pierwszego europejskiego minivana. Renault produkuje dziś już czwartą generację Espace. Teraz z okazji jubileuszu dostępna będzie specjalna limitowana edycja tego uniwersalnego samochodu

W 1984 roku na do produkcji trafiły dwa przełomowe samochody: Dodge Caravan/Plymouth Voyager (sprzedawane w Europie pod marką Chrysler ) i Renault Espace (z fr.: przestrzeń). Oba auta były prekursorami aut wielkopojemnych, czyli po prostu minivanów. Jednobryłowe nadwozie Renault stało się wyznacznikiem stylistycznym dla swoich następców i konkurencji na starym kontynencie. 

Pierwsza generacja była budowana budowana w zakładach Matry i miała nadwozie wykonane z tworzyw sztucznych. Śmiała stylistyka nie zniechęciła klientów, a może wręcz przeciwnie, dzięki wyjątkowo proporcjonalnej sylwetce i charakterystycznej linii przestronnego nadwozia zyskał sporą popularność. Do 1991 sprzedano ponad 190 tys. sztuk pierwszego europejskiego minivana .

Druga generacja technicznie bazowała na dotychczasowych rozwiązaniach, oferując nieco bardziej obłe nadwozie. Trzecia generacja powróciła do korzeni przenosząc pasażerów w świat przyszłości futurystycznym wnętrzem. Na środku ogromnej a zarazem lekkiej deski rozdzielczej umieszczono potężny schowek. W 2003 roku zakończono jej produkcję, kończąc tym samym współpracę z Matrą.

Czwarta generacja Espace to kolejna rewolucja. Oprócz przeniesienia produkcji do zakładów Renault zrezygnowano z dotychczas stosowanego poszycia nadwozia. Po latach okazywało się, że lakier blakł, bądź w ogóle zanikał czyniąc auta wyjątkowo nieatrakcyjnymi wizualnie. Podjęto więc decyzję o przejściu na konwencjonalne metody produkcji nadwozi i zastosowano stal.

Pomimo pojawienia się silnej konkurencji na rynku sprzedano już ponad 1,2 mln sztuk tego modelu, a każda generacja była popularniejsza od poprzedniej. Patrząc na auto aż trudno uwierzyć, że konstrukcja ma już sześć lat i już niedługo powinien pojawić się jego następca, Espace "V". Niestety na to trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do 2011 roku.

Renault Espace "25th " można zamówić z jednym z dwóch silników diesla . Ceny wersji dCi 130 zaczynają się od 35 350 euro, zaś dCi 150 37 700 z ręczną i 39 550 z automatyczną skrzynią biegów.

Polska jest jednym z sześciu krajów w których Espace "25th Limited Edition" jest przewidziany do sprzedaży. Auto trafi do salonów Renault już w czerwcu.

Renault Espace

Marcin Lewandowski

Chrysler Grand Voyager także ma 25 lat - ZOBACZ TEST

Toyota Verso - jużnie taka mała - WIDEO

Samochody: Renault Espace - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.