Nowy Saab 9-5 - pierwsze konkrety

Mimo, że cały czas ważą się losy Saaba, firma wciąż pracuje nad nowymi modelami. Już podczas jesiennego salonu samochodowego we Frankfurcie spodziewana jest premiera całkiem nowego Saaba 9-5

Nowy model jest już prawie gotowy i przechodzi ostatnie próby. Testowe Saaby przyłapane w pełnym kamuflażu i tak zdradzają pewne szczegóły dotyczące jego wyglądu. Przednie światła wykonane w technologii LED przypominają nieco te znane z Volvo S80 . Tylne lampy mają ładny kształt i także korzystają z tej technologii. Słupek A został zaprojektowany w stylu prezentowanym w prototypie 9-X BioHybrid.

Samochód oparty jest na platformie Epsilon II, użytej już w Oplu Insignii . 9-5 będzie większy od niemieckiego kuzyna prawie pod każdym względem. Jest to oczywiste, ma przecież konkurować w klasie średniej-wyższej, będąc alternatywą dla wspomnianej S80-ki, czy Audi A6 . Pod maską podobnie jak dotąd znajdziemy doładowane silniki benzynowe 2.0 (210 KM) i 2.8 V6 (258 KM) oraz bliżej nieokreślonego diesla .

O tym, że projekt jest na ukończeniu świadczą pierwsze testy, jakie zostały zorganizowane w południowo-zachodniej Szwecji. Producent z Trollhättan zaprosił kilku spośród szwedzkich dziennikarzy, którzy jako pierwsi (poza pracownikami Saaba) mieli możliwość przejechać się jeszcze nienarodzonym dzieckiem tej marki. Hans Hedberg, szef działu testowego czasopisma Teknikens Värld określił auto jako duże, ciasne i bardzo dobre.

Wnętrze jest typowe dla Saaba. Jakość wykonania kokpitu jest bardzo wysoka. Widać tu inspirację Audi połączoną z funkcjonalnością Volvo - powiedział Hans Hedberg

Mimo planowanego rozwodu z GM, współpraca techniczna pomiędzy producentami będzie trwała jeszcze przez kilka lat. Można się więc spodziewać kontynuowania prac nad SUV-em 9-4X , jak i nad całkiem nowym graczem w klasie średniej (następca obecnej generacji 9-3 ). Tempo prac będzie zależne od dostępności środków finansowych, o które może być ciężko. Jednak odświeżenie palety o nowy model 9-5 sprawi, że Saab stanie się atrakcyjniejszym kąskiem dla potencjalnego inwestora.

Saab 9-5 zostanie zaprezentowany oficjalnie najprawdopodobniej podczas jesiennego salonu samochodowego we Frankfurcie. Sprzedaż powinna rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Marcin Lewandowski

Saab 9-5 2.3 TS Aero - ZOBACZ TEST

Volvo - The Game - WIDEO

Samochody: Saab 9-5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.