Formuła 1 zawitała do Europy

Po raz pierwszy w tym sezonie kierowcy Formuły 1 powalczą na starym kontynencie. Po wizycie w Australii, ulewnych Grand Prix Malezji i Chin oraz pustynnym Bahrajnie przyszedł czas gorącą stolicę Katalonii

Tor Circuit de Catalunya pod Barceloną należy do najbardziej znanych w całym kalendarzu Formuły 1. Szybkie oraz ciasne zakręty powodują, że tor jest bardzo wymagający zarówno dla samochodów jak i kierowców. Decydujące bywają dwa ostatnie zakręty znane jako New Holland. Dla widzów z kolei najważniejszy jest Elf, jedno z niewielu miejsc gdzie kierowcy mogą się wyprzedzać.

Ubiegłoroczne hiszpańskie Grand Prix zostało całkowicie zdominowane przez Kimiego Raikkonena. Obok niego z aktualnie startujących kierowców zwyciężali tutaj Fernando Alonso i Felipe Massa, ale najwięcej sukcesów pod Barceloną odniósł Michael Schumacher.

Circuit de Catalunya powstał w 1991r. i  jest już piątą lokalizacją w Hiszpanii, która gości kierowców Formuły 1. Pierwsze Grand Prix odbyło się w 1951r., a ówczesne bolidy ścigały się na ulicznym torze Petralbes. Po tragedii podczas Le Mans w 1955r., a co za tym idzie po zaostrzeniu wymogów bezpieczeństwa, wyścig został skreślony z międzynarodowego kalendarza. Do lat dziewięćdziesiątych bolidy Formuły walczyły między innymi na torze Jarama na północy Madrytu, Montjuic Park w Barcelonie oraz Jerez (do niedawna torze testowym).

Circuit de CatalunyaCircuit de Catalunya Allianz

Bartosz Sińczuk

Kubica wystartuje w Rajdzie Polski? - ZOBACZ TUTAJ

Lamborghini ma swoją ligę wyścigową - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.