Eko-fabryki

Nie wystarczą oszczędne silniki, katalizatory i eco-driving - przyszła pora na ekologiczne fabryki. Duży udział w zatruwaniu środowiska przez motoryzację ma sam proces produkcji samochodów, dlatego Volkswagen i Honda zbudowały przyjaźniejsze środowisku fabryki

Na dachu zakładu Volkswagena w Wolfsburgu zamontowano instalację fotogalwaniczną o mocy 3,3 megawata. Tyle wystarczyłoby do zasilenia przez okrągły rok 740 mieszkań. Moduły słoneczne o powierzchni 6 boisk piłkarskich pozwalają zmniejszyć roczną emisję CO2 o ponad 1600 ton.

Honda świętuje ukończenie budowy nowej fabryki podzespołów do diesli, gdzie po zastosowaniu jednej linii produkcyjnej zdolnej wyprodukować osiem różnych typów silników, emisja dwutlenku węgla została zmniejszona o ponad 30 proc. Obiekt w Ogawa będzie rocznie dostarczać części do 200 tys. silników diesla. Trafią one do fabryki Sayama w Japonii, gdzie wytwarzana jest europejska wersja Accorda oraz do fabryki w Swindon w Wielkiej Brytanii, która produkuje modele Civic i CR-V.

Marcin Sobolewski

Honda FCX Clarity nagrodzona - ZOBACZ TUTAJ

Wtyczkowóz po polsku - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.