Volvo R-Design - ekolog w dresie

Co jest w samochodzie ważniejsze, osiągi czy ekonomia? Trudno te cechy ze sobą pogodzić, więc czasem trzeba pójść na kompromis

Żeby samochód mógł mało palić musi mieć przede wszystkim oszczędny silnik. Często oznacza to mniejszą moc i kilka zabiegów pomagających obniżyć opory toczenia i powietrza. Kiedy auto wyjedzie już tunelu aerodynamicznego można już je zachwalać jako przyjazne dla środowiska naturalnego. Problem w tym, że ludzie nie chcieli takich aut kupować. Rządy wymyśliły więc ulgi dla samochodów emitujących odpowiednio mało CO2 . To pomogło, ale jak dodatkowo przyciągnąć klientów do salonu? Volvo znalazło sposób.

Pokazana światu jakiś czas temu seria ekologicznie "nastawionych" modeli Volvo DRIVe wykorzystuje silnik diesla 1.6 o mocy 109 KM i 240 Nm. Zamontowany w kompaktowych modelach Volvo zużywa zaledwie 4,5 l/100km, co odpowiada 115 w C30 i 118 gramom CO2 na każdy przejechany kilometr w sedanie i kombi . Taki wynik pozwala w niektórych krajach otrzymać ulgi przy jego zakupie. Ale znów powraca pytanie, kto chce jeździć autem, które kojarzy się jazdą z prędkością 40 km/h? 

Zamiast opływowych felg zamontowano zwykłe pięcioramienne obręcze o średnicy 17 cali, lusterka wykończono w kolorze matowego aluminium, a zderzak przedni zyskał spoiler. Dzięki temu samochód z zewnątrz wygląda już dużo lepiej. Emisja CO2 dla wszystkich trzech modeli z pakietem R-Design wynosi 119 g/km. Aby kierowca nie czuł się niedopieszczony wnętrze zyskało kilka stylistycznych dodatków podnoszących atrakcyjność wizualną auta. Fotele o dwubarwnej tapicerce mają napis R-Design, podobnie jak sportowa kierownica. W pakiecie znajdują się także specjalne dywaniki, nakładki na pedały i niebieskie tła zegarów.

Teraz możemy już kupić sportowo wyglądający samochód na dużych kołach, ze spoilerami, który do setki rozpędza się w około... 11 sekund. Choć wygląda na szybsze. Ale za to mało pali i gwarantuje ulgi (niestety nie w Polsce).

Marcin Lewandowski

DRIVe - nie pytaj o osiągi - ZOBACZ TUTAJ

Volvo City Safe

Samochody: Volvo S40 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.