Porsche Cayenne w stylu Mad-Max

Dawno nie pojawiał się u nas temat tuningu. Skoro już jednak o nim piszemy, postanowiliśmy zaatakować z grubej rury. To znaczy - lufy

Świat Mad-Maxa to nie miejsce dla słabeuszy. 4,8-litrowe V8 Cayenne przeszło szereg modyfikacji, mających na celu wyciśnięcie jak z niego największej mocy. Oprócz kutych tłoków, rozwiercone do 5 litrów serce Tornado 750 GTS otrzymało także sportowe turbosprężarki, nowy intercooler oraz przeprogramowane ECU. Jak można wywnioskować z nazwy, teraz silnik oddaje do dyspozycji kierowcy 750 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast imponujące 1050 Nm.

Potężny SUV może się wydawać nieco ociężały, ale to tylko złudzenie. Gemballi oprócz zastrzyku mocy, udało się także zredukować masę auta o 250 kg. Skutek jest taki, że Tornado rozpędza się do setki w czasie 4,3 sekundy, a prędkość maksymalna jaką może osiągnąć przekracza 300 km/h. Całkiem niezły wynik, jak na mały czołg.

Aby nieco ułatwić ujarzmienie bestii, auto otrzymało całkowicie nowe regulowane zawieszenie, które pozwala między innymi zmniejszyć prześwit o całe 70 mm. Pod 22-calowymi lekkimi felgami kryją się 420-milimetrowe tarcze hamulcowe oraz 6-tłoczkowe zaciski. To z przodu. Tylną oś uzbrojono w nieco mniejsze, bo 380-milimetrowe tarcze oraz zaciski hamulcowe z czterema tłoczkami.

Wszystkie te mechaniczne modyfikacje mogłyby pozostać niezauważone, gdyby nie dosyć "drastyczny" pakiet stylistyczny nadwozia. Składają się na niego między innymi poszerzone zderzaki oraz nadkola, gigantyczne wloty powietrza w pokrywie silnika, pokaźnych rozmiarów spojler nad tylną szybą oraz dyfuzor tylnego zderzaka, nad którym umieszczono cztery końcówki wydechu. Wszystko dla podkreślenia efektu pokryto ciemnym, matowym lakierem.

Tornado 750 GTS kosztować ma około 400 000 euro (mniej więcej 1 766 000 zł). Niemiecki tuner twierdzi, że zostanie on wyprodukowany w limitowanej serii 50 sztuk. Może to i lepiej. Czarna paszcza tego potwora to widok, którego nikt nie chciałby zbyt długo oglądać we wstecznym lusterku.

Bartosz Sińczuk

Cardi-Cayenne, czyli Wołga z piekła rodem - ZOBACZ TUTAJ

BMW X6M - pierwsza SUV z "emką" - WIDEO

Samochody: Porsche Cayenne - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.