Użyj wyobraźni - będzie bezpieczniej

Policja rozpoczyna największą w swojej historii kampanię na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Dzięki ciekawym projektom związanym z programem "Użyj wyobraźni", chce edukować różne grupy użytkowników dróg. Pierwszą z nich będą motocykliści

Użytkownicy jednośladów są pierwszą grupą, do której chce trafić Policja, bo właśnie teraz rozpoczyna się sezon motocyklowy, a na naszych drogach pojawia się coraz więcej młodych i niedoświadczonych jeźdźców. Policja chce uzmysłowić, że wbrew temu, co większość z nich sądzi, nie są oni zagrożeniem tylko dla siebie.

W ciągu ostatnich lat w Polsce dość szybko rośnie liczba zarejestrowanych maszyn. Równie szybko rośnie liczba wypadków z udziałem motocykli - w 2008 roku doszło do 2900 takich wypadków, z czego 1200 spowodowane było przez samych motocyklistów. Najwięcej takich zdarzeń dochodzi latem w czasie wakacji. Z reguły ich sprawcami są młodzi jeźdźcy w wieku 20-29 lat. Przyczyny są jak zwykle te same: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, wymuszanie pierwszeństwa i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.

Należy jednak zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Wciąż 1700 z 2900 wypadków nie jest powodowana przez motocyklistów. To także powinno dać do myślenia i uzmysłowić innym, że motocykle coraz częściej pojawiają się na naszych drogach i w związku z tym trzeba patrzeć w lusterka jeszcze uważniej niż dotychczas. Przyzwyczajajmy się, że motocykli będzie w dalszym ciągu przybywać i że w starciu z samochodami mają one nikłe szanse.

Póki co, kampania jest skierowana do motocyklistów (kwiecień-czerwiec), a głównym narzędziem perswazji mają być wymowne bilbordy i filmy umieszczane na stronie uzyjwyobrazni.pl . Ta strona ma się również stać platformą komunikacji pomiędzy organizatorami a uczestnikami. W kolejnych miesiącach kampania będzie kierowana również do młodych kierowców (czerwiec-sierpień) a później w okresie jesienno-zimowym do pieszych. 

Jan Kopacz

Zobacz jakie szanse ma małe auto w wypadku z większym

Piękny i niedrogi - Harley-Davidson Sportster 883 Iron - WIDEO

Motocykle - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.