Samochód roku na sterydach

Po tygodniach wyczerpujących testów na legendarnym torze Nurburgring Opel zdecydował się pokazać światu swoje najnowsze dzieło - ekstremalną wersję samochodu roku, czyli Insignię OPC

Przedstawiciele firmy mówią otwarcie, że nowy model jest rękawicą rzuconą takim autom konkurencji, jak Audi S4 czy BMW M3 . Czym będzie próbował pokonać rywali?

Pod maską znajduje się, znane już z gamy silników Insigni , 2,8-litrowe benzynowe V6. Inżynierom udało się jednak wydobyć z niego dodatkowe konie mechaniczne. Zamiast wyjściowych 260 jest ich teraz aż 325, a maksymalny moment obrotowy wzrósł do 400 Nm. Aby kierowca mógł lepiej wykorzystać ten potencjał, auto wyposażone jest w adaptacyjny napęd na cztery koła oraz elektronicznie sterowany tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD).

Silnik, współpracujący z sześciostopniową manualną skrzynią biegów, potrafi rozpędzić auto do prędkości 250 km/h, przy czym pierwsza setka pojawia się na liczniku już po 6 sekundach. Zawieszenie zmodyfikowano pod kątem bardziej sportowej jazdy oraz obniżono o dodatkowe 10 mm (w stosunku do wersji AWD Sport). Kierowca może także skorzystać z systemu FlexiRide. Pozwala mu on wybierać pomiędzy trzema trybami pracy adaptacyjnego zawieszenia: od Standardowego, poprzez tryb Sportowy aż do OPC, skonfigurowanego dla uzyskiwania optymalnych osiągów.

Po czym poznać najmocniejszą wersję Insigni? Już przy pierwszym spojrzeniu rzucają się w oczy bardziej agresywne zderzaki. Opel przyznaje, że podczas ich projektowania wzorował się na koncepcyjnym modelu GTC, zaprezentowanym jeszcze w 2007 roku. To by się zgadzało, bo podobnie jak on, również i Insignia OPC posiada dwa pionowe wloty powietrza pod reflektorami, zintegrowane z tylnym zderzakiem chromowane końcówki układu wydechowego oraz wkomponowany w tylną klapę delikatny spojler. W standardzie auto wyposażone będzie w 19-calowe felgi aluminiowe. Jako opcja dostępne będą również kute felgi 20-calowe.

Oficjalna premiera Insigni OPC odbędzie się 7 maja podczas salonu samochodowego w Barcelonie, a do sprzedaży trafi na jesieni.

Opel Insignia OPC

Bartosz Sińczuk

Astra OPC w pojedynku z Abarthem Grande Punto - ZOBACZ TUTAJ

Bentley Imperator - WIDEO

Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.