Następny Jaguar XJ będzie hybrydą

Serwis Autocar donosi, że następna generacja Jaguara XJ doczeka się napędu hybrydowego. Wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie Jaguar Land Rover otrzyma od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozwój zielonych technologii

Nowy Jaguar XJ pojawi się najprawdopodobniej  w przyszłym roku, w zupełnie nowym nadwoziu, którego stylistyka w żaden sposób nie będzie nawiązywać do słynnych i pięknych poprzedników z podwójnymi okrągłymi reflektorami z przodu. Nowy XJ będzie bardziej przypominał model XF - przynajmniej jeśli wierzyć zdjęciom szpiegowskim zamaskowanego samochodu.

Hybrydowy Jaguar XJ będzie korzystał z takiego samego rozwiązania, jakie zastosowano w Chevrolecie Volcie . To znaczy, że koła będą napędzane tylko silnikiem elektrycznym, którego baterie będą na bieżąco doładowywane przez niewielki silnik spalinowy, pracujący na optymalnych dla zużycia paliwa obrotach. Oprócz tego, braki w akumulatorach będzie można uzupełnić podłączając samochód do gniazdka elektrycznego. Pełne ładowanie ma starczyć na przejechanie 48 km, używając tylko silnika elektrycznego. Żeby po tym dystansie samochód nie stanął, odpowiednio wcześnie do pracy włączy się silnik spalinowy. Zużycie paliwa ma wynosić niewiele ponad 4 l/100 km a emisja CO2 ma nie przekraczać 120 g/km.

Jaguar Land Rover ma w planach zredukować do 2012 roku średnią emisję CO2 wszystkich swoich samochodów o 25%. Dzięki tej obietnicy, Bank zdecydował się dołożyć 307 mln. funtów - teraz łączna kwota na rozwój technologii przyjaznych środowisku (i portfelom użytkowników) wynosi 800 mln. Oprócz inwestowania w napędy hybrydowe, koncern ma zamiar dofinansować rozwój mniejszych turbodoładowanych silników benzynowych i diesli.

Jan Kopacz

Rozmiar ma znaczenie - zobacz testy zderzeniowe

Bentley Imperator - karkołomne przedsięwzięcie - WIDEO

Samochody: Jaguar XJ - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.