WRC czy WHC?

Citroen kontynuuje testy hybrydowej wersji C4 WRC. Czy to oznacza, że w przyszłości zamiast WRC będą odbywać się rajdy WHC?

Citroena C4 WRC HYbrid4 pokazano podczas salonu samochodowego w Paryżu w zeszłym roku. Pozostałoby to tylko ciekawostką, gdyby nie kontynuowanie testów prowadzonych przez inżynierów tej marki.

Dzień po odniesieniu przez C4 WRC już czwartego w obecnym sezonie zwycięstwa, tym razem w rajdzie Portugalii, Citroen Racing przeprowadził wraz z Dani Sordo testy dynamiczne prototypu Citroen C4 WRC HYbrid4 na drodze asfaltowej w pobliżu Faro.

System stworzony przez Citroen Racing pozwala kierowcy wybrać pomiędzy czterema różnymi trybami - wyjaśnia Didier Clement, jeden z inżynierów rajdowych - W trybie spalinowym Citroen C4 WRC HYbrid4 zachowuje się identycznie jak model C4 WRC rywalizujący obecnie w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W trybie spalinowym z systemem odzyskiwaniem energii wzrasta siła hamowania, a akumulatory są doładowywane. Na odcinkach dojazdowych i w parku maszyn, tryb elektryczny z odzyskiwaniem energii zapewnia redukcję emisji spalin, zwiększenie zasięgu i odciążenie silnika termicznego. Ponadto, tryb "boost", wykorzystujący jednocześnie moc silnika spalinowego i elektrycznego, może zostać uruchomiony w celu uzyskania dodatkowego momentu obrotowego w postaci 300 Nm.

Budowa systemu wygląda następująco. Nad zbiornikiem paliwa umieszczono zestaw baterii (w sumie 990) litowo-jonowych zasilających sinik elektryczny o mocy 170 KM (125 kW). Napęd z niego jest przekazywany na tylne koła.

Czy rozwój hybrydowego samochodu WRC ma sens? Masa zwiększona o 150 kg stawia to auto na przegranej pozycji w stosunku do konkurencji z silnikami jedynie spalinowymi. A może zostanie stworzona specjalna grupa o nazwie WHC (World Hybrid Championship )?

Celem projektu było zapewnienie możliwości jazdy na części trasy wyłącznie na silniku elektrycznym. Zastosowane rozwiązania odpowiadają tym oczekiwaniom. Citroen Racing chciał wykazać swoją umiejętność przystosowania tej technologii do wymogów auta rajdowego. Jeżeli, w przyszłości, przepisy pozwolą stosować technologie hybrydowe, będziemy w stanie temu wyzwaniu sprostać - dodał Didier Raso, inżynier odpowiedzialny za układ elektryczny

Te rozważania są mocno teoretyczne, ale jak inaczej tłumaczyć testy hybrydy prowadzone przez firmę (PSA), która oficjalnie przyznała, że rezygnuje na razie z rozwijania napędu hybrydowego i będzie koncentrować się na tzw. czystych dieslach ?

Marcin Lewandowski

Terenowe kombi idzie w ślady.. sedana - ZOBACZ TUTAJ

W Warszawie spłonął autobus miejski - ZOBACZ WIDEO

Samochody: Citroen C4 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.