Najpiękniejsze auto świata powstaje... w Tychach

W Nowym Jorku już po raz szósty wybrano najlepsze samochody świata. Największe laury zebrał Volkswagen Golf VI wybrany samochodem roku 2009. Niezwykły honor przypadł też w udziale fabryce Fiata w Tychach - produkowany tylko tam Fiat 500 został uznany za najładniejsze auto tego roku.

Wyniki głosowania "2009 World Car of The Year" przedstawiono podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych "New York International Auto Show", a o nagrodach decydowało 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 25 krajów. Zwycięzców ogłoszono w czterech kategoriach: najbardziej ekologiczny, najładniejszy, sportowy i najważniejszy laur dla najlepszego auta roku. Jury było bardzo drobiazgowe i pod uwagę brało wszystkie możliwe cechy samochodu: jego wartość, bezpieczeństwo, moc silnika, rozwiązania mające na celu ochronę środowiska, design i inne. W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać, że nowy Golf przejmuje najlepsze elementy modelu Scirocco wyróżniając się jednak w kategorii samochodów rodzinnych solidną budową i wysokiej jakości wnętrzem. Zdaniem jury, Volkswagen jest także bardziej wyrafinowany niż jego konkurencja, co szczególnie widać podczas dłuższych podróży. "Odgłosy wiatru, drogi i silnika są w nim zredukowane do minimum, co czyni z Golfa idealny samochód na długie dystanse" - czytamy w uzasadnieniu. Zwyciężając, Golf VI pozostawił w pokonanym polu dwóch innych finalistów - Forda Fiestę i Toyotę iQ.

Dodajmy, że Golf, będący sztandarową marką koncernu Volkswagen wciąż sprzedaje się świetnie - jak dotąd firma wypuściła na rynek 26 milionów tego typu aut w 120 krajach świata.

Duży zaszczyt spotkał też fabrykę Fiata w Tychach - produkowany tylko u nas na cały świat Fiat 500 został uznany za najpiękniejsze auto roku. W kategorii, która ma promować "innowacyjne i stylowe rozwiązania" Fiat 500 został wyróżniony za "zabawny i zawadiacki styl, świetnie łączący starsze, oryginalne wersje z nowoczesnymi standardami". Specjalista od projektowania Robert Cumberford powiedział, że nowa 500 podoba się kilku pokoleniom ludzi, którzy być może nigdy nie jeździli żadnym z produkowanych wcześniej modeli,, ale podziwiali je na ulicach całej Europy. Fiat 500 pozostawił w pokonanym polu m.in. dwóch pozostałych finalistów: Jaguara XF i Citroena C5 Sedan. To kolejny sukces Fiata w kategorii najbardziej stylowych modeli. Dwa lata temu Fiat Grande Punto dotarł do finału konkursu w tej kategorii.

Fiat 500 to najbardziej kultowy samochód motoryzacyjnego giganta z Włoch, odpowiadający w dużym stopniu za zmotoryzowanie tego kraju. Produkowany był on pierwotnie w latach 1957-75. Nowa wersja samochodu produkowana jest od maja 2007 w zakładach Fiat Auto Poland w Tychach (jest to jedyne miejsce, gdzie produkuje się obecnie ten model). W pierwszym roku produkcji z fabryki wyjechało ponad 65 tys. tych samochodów, jednak olbrzymie zainteresowanie sprawiło, że tyskie zakłady zwiększyły moce produkcyjne i dziś powstaje ok. 750 tego typu samochodów dziennie.

Najlepszym sportowym samochodem został wybrany Nissan GT-R (wyróżniono także Corvette ZR1 oraz Porsche 911 Carrera), który "zdominował świat sportowych samochodów w 2008 roku". Jury podkreśliło, że jest to dość zaskakujące, bo Nissan uchodził do tej pory za dość konserwatywną firmę.

Stosunkowo najmniej efektowną kategorią był najbardziej "zielony" samochód roku, gdzie pod uwagę brano liczbę emisji spalin, poziom zużycia paliwa i wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Tutaj z kolei postanowiono uhonorować napędzaną energią z ogniw wodorowych Hondę FCX Clarity, a wyróżnienia otrzymały także nominowane Mitsubishi IMiEV oraz Toyota iQ.