GMC: futbolista z terenu

Amerykanie lubują się w samochodach, których w Europie prawie nikt by nie kupił. Nie chodzi już o wielkość, ogromny silnik, czy skrzynię biegów - oni po prostu kochają brzydkie auta

Prawie każdy z nas kojarzy stare Audi , Volkswageny , czy Volvo w wersjach amerykańskich. Pomijając długie zderzaki wymagane prawem zawsze zastanawiałem się, czy stylista odpowiedzialny za ich powstanie podpisałby się pod tymi zmianami. Te czasy na szczęście minęły, ale i tak wielu producentów stosuje tu zasadę odmienności stylistycznej. Na plus wychodzi to jedynie Japończykom, ale to oddzielna sprawa.

Sami Amerykanie też od czasu do czasu wysmażą jakieś jeżdżące nieszczęście. W ekstremalnych przypadkach nawet "rdzenni" mieszkańcy USA zastanawiają się nad zmysłem estetycznym (lub jego brakiem) stylistów. Takim nieporozumieniem był Pontiac Aztec . Od tego czasu wiele się zmieniło, ale nadal firmy nie wierzą, że mieszkańcy w USA chcieliby jeździć ładnymi autami. Najlepszym przykładem może być najnowszy GMC Terrain . Jego konstrukcję oparto o Chevroleta Equinox , ale z zewnątrz tego nie widać. Całkiem atrakcyjną stylistykę psują niestety potężne nadkola żywcem zaczerpnięte z Hummera H3 . Niestety to, co pasuje do najmniejszego "rezerwisty", w GMC razi. Auto wygląda tak samo naturalnie, jak ubrany w swój strój futbolista amerykański (chodzi o futbol amerykański, a nie piłkę nożną) z ochraniaczami powiększającymi dwukrotnie jego barki.

Pod maskami samochodów zza oceanu zachodzą duże zmiany. Niedawny powrót silników V8 jest w odwrocie, choć to nie znaczy, że znów znikną z oferty. Mniejsze modele, do jakich należy Terrain, będą mieć mniejsze niż dotychczas jednostki. Downsizing po amerykańsku to także mniej cylindrów. Podstawę napędu modelu Terrain stanowi czterocylindrowy silnik 2,4 l. o mocy 182 KM. W opcji można dostać trzylitrowe V6 osiągające 264 KM. Oba silniki występują w wersjach z napędem na jedną lub obie osie.

Marcin Lewandowski, źródło: GM

SUV konkurencji: Kia Sorento - WIDEO

Genialny pomysł Mosleya - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: GMC - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA