BMW X5 i X6 w wersji Mmmmm

Ponad rok od pojawienia się pierwszych plotek, BMW zdecydowało się zaprezentować ekstremalne wersje swoich dwóch modeli

Są one przełomowe z kilku powodów. Z jednej strony są to pierwsze auta typu SUV, które otrzymały legendarną literkę M. Poza tym, po raz pierwszy samochody opracowane przez M GmbH wyposażone są w napęd na cztery koła.

Pod maską obu modeli drzemie nowe V8 o pojemności 4,4l. Podwójnie turbodoładowany (wcześniej zawsze były to silniki wolnossące) oferuje moc 555KM. To o ponad 50KM więcej niż w najmocniejszej wersji Porsche Cayenne . Chociaż auta do najlżejszych nie należą, mogą się poszczycić imponującymi osiągami. 680Nm maksymalnego momentu obrotowego (dostępnego już od 1500 obr./min.) pozwala osiągnąć pierwszą setkę już po zaledwie 4,7 sek.! Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h, jednak kierowca, który chciałby czerpać nieco więcej radości z nowego auta, może przesunąć tę granicę do 275 km/h. Wystarczy przejść specjalny kurs na torze...

Moc przenoszona jest na wszystkie koła za pośrednictwem sześciostopniowej automatycznej skrzyni biegów M Sports. Może ona pracować zarówno w trybie całkowicie automatycznym jak i manualnym, pozwalając kierowcy zmieniać przełożenia za pośrednictwem drążka zmiany biegów lub łopatek umieszczonych przy kierownicy. Przycisk "M" oprócz przywołania zaprogramowanych przez kierowcę ustawień, pozwala także skorzystać z systemu kontroli startu (launch control).

Nowością w przypadku mocniejszej wersji X5 jest układ Dynamic Performance Control odpowiedzialny za płynny rozdział momentu obrotowego na oba tylne koła. Zadaniem tego systemu jest nie tylko poprawa trakcji podczas ruszania, ale również podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Z zewnątrz zmiany nie są drastyczne. Potężne SUVy można jednak poznać po większych wlotach powietrza w przednich zderzakach oraz czterech końcówkach układu wydechowego. W obu przypadkach również, wszystkie czarne (w "normalnych" wersjach) plastiki zostały polakierowane pod kolor nadwozia.

Światowa premiera nowych modeli od M GmbH odbędzie się podczas nadchodzącego salonu samochodowego w Nowym Jorku. Do europejskich salonów BMW , auta mają trafić jesienią tego roku.

BMW X5M

BMW X6M

Bartosz Sińczuk, Źródło: worldcarfans

Wielka premiera małego auta - ZOBACZ TUTAJ

Historia marki Bentley - WIDEO

Samochody: BMW X6 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.