Skoda Yeti - karty na stół

Najnowszy model Skody może skutecznie "przewietrzyć" segment aut typu SUV. W polskich salonach Yeti dostępna będzie dopiero jesienią, jednak już teraz firma zdecydowała się przekazać szczegóły dotyczące tego modelu.

Według Skody, potencjał drzemiący w Yeti pozwoli jej skutecznie rywalizować z takimi autami, jak Nissan Qashqai , Kia Sportage , Hyundai Tucson , Suzuki Grand Vitara czy Toyota RAV4 . Tym co pozwoli jej zdecydowanie wyróżnić się na tle konkurencji, ma być "wyjątkowo niskie spalanie, przy znakomitych osiągach".

Pomóc ma w tym doskonale skonfigurowana gama jednostek napędowych. W zależności od wyposażenia auta w napęd na przednią lub obie osie, klienci będą mieli do wyboru dwa silniki benzynowe oraz trzy jednostki wysokoprężne. Nowością pod maską aut czeskiego producenta będzie turbodoładowane 1.2 TSI o mocy 105KM . Drugim dostępnym silnikiem benzynowym, stosowanym w połączeniu z napędem na cztery koła, będzie 1,8 TSI o mocy 160KM znany już z modeli Octavia oraz Superb .

Gamę jednostek wysokoprężnych tworzą trzy warianty silnika 2.0 TDI . Najsłabszy z nich produkuje moc 110KM i dostępny będzie w obu wersjach napędu: na przednią oś oraz 4x4. Pozostałe dwa współpracować będą wyłącznie z napędem na cztery koła. Są to: 2.0 TDI 140KM oraz 2.0 TDI 170KM.

Układ przeniesienia napędu 4x4 to, znany chociażby z "uterenowionej" wersji Octavii, system Haldex czwartej generacji. Nowością w stosunku do pozostałych czteronapędowych modeli Skody jest tryb off-road , który za przyciśnięciem guzika przełącza systemy elektroniczne auta w tryb terenowy. "Dzięki temu, specyficznie do warunków drogowych, zareagują systemy ABS, ASR i EDS i zmieni się czułość pedału gazu, ułatwiając utrzymanie pełnej kontroli podczas ruszania na powierzchni o małej przyczepności". System Hill Hold Control natomiast pomoże podczas ruszania pod górę. Według zapowiedzi producenta, klienci będą mogli także wybrać automatyczną przekładnię DSG w wersji sześcio- lub siedmiostopniowej.

Wersja produkcyjna Skody Yeti jest o około 40cm dłuższa od modelu koncepcyjnego. Jej wymiary to 4,22m długości, 1,68m wysokości oraz 1,79m szerokości. Rozstaw osi, identyczny jak w przypadku Octavii, to 2,58m. Przestrzeń ładunkowa wynosi 405l, jednak dzięki systemowi aranżacji tylnych foteli Vario Flex , można ją zwiększyć maksymalnie do 1760l.

Pierwsze zamówienia na Skodę Yeti w Polsce będzie można składać już w trzecim kwartale bieżącego roku. Ceny nie są jeszcze znane.

bs, Źródło: Skoda

Samochody: Skoda - ogłoszenia

Więcej o: