Volkswagen Golf GTI-R - plotki czy zapowiedzi

Strona internetowa magazynu Car donosi, że jesienią podczas salonu samochodowego we Frankfurcie Volkswagen zaprezentuje samochód, który na jakiś czas może zamknąć usta konkurentom.

Na rynku szybkich kompaktów pojawiają się ostatnio samochody, których protoplastą i wzorem był zawsze Volkswagen Golf GTI. Jednak konkurencja już jakiś czas temu poszła o kilka kroków dalej i proponuje samochody znacznie mocniejsze, zwinniejsze i szybsze. Ford Focus RS , Renault Megane RS - te samochody od pewnego czasu nie schodzą z ust dziennikarzy motoryzacyjnych, bo wydaje się, że póki co, to one będą walczyć o miano najszybszego kompakta.

No właśnie: "póki co". Volkswagen szykuje bowiem samochód o mocy ok. 270 KM osiąganych z czterocylindrowego turbodoładowanego motoru o pojemności 2,0 l. Będzie to w zasadzie taka sama jednostka, jaka pracuje pod maską Audi S3. Ten samochód na tle konkurencji wyróżnia jeszcze jeden fakt - napęd na cztery koła. O ile specjaliści Forda zarzekali się, że takie rozwiązanie w ich przypadku (ponad 300 KM) nie ma sensu, o tyle w Volkswagenie inżynierowie doszli do raczej słusznego wniosku, że napęd na wszystkie koła ma jednak rację bytu w tak mocnym samochodzie.

Audi S3 dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu 350 Nm (2500-5000 obr/min.) do 100 km/h przyspiesza w 5,7 sekundy - można zakładać, że Golf GTI-R będzie miał co najmniej tak samo dobre przyspieszenie, albo nawet lepsze - będzie ważył prawdopodobnie mniej niż Audi . Co prawda sam układ napędowy będzie ważył więcej niż w zwykłym GTI , ale wersja R przejdzie zapewne porządną kurację odchudzającą. Wygląda więc na to, że będzie to samochód zaprojektowany przede wszystkim z myślą o dobrych osiągach, a nie wysokim komforcie jazdy. Dla tych, którzy wolą komfort, pozostanie wybór słabszego GTI. Ale zanim będzie można wybierać, jeszcze musimy poczekać - samochód trafi do salonów dopiero pod koniec przyszłego roku.

jk, źródło: Carmagazine

Przeczytaj też o konkurentach GTI-R:

Ford Focus RS

Renault Megane RS

Samochody: Volkswagen Golf - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.