Dopłaty na Fiaty

Pakiet antykryzysowy dla branży motoryzacyjnej we Włoszech przyniósł nadspodziewanie dobre wyniki. Dwa tygodnie temu rząd Silvio Berlusconiego wprowadził dopłaty do nowych aut. Włosi, którzy zdecydują się zamienić swoje stare auto na nowe, mogą teraz liczyć na upust od 1,5 do aż 5 tysięcy euro. Wysokość zniżki uzależniona jest od stopnia "ekologiczności" samochodu, najbardziej rozchwytywane są modele przystosowane do zasilania gazem.

W oczekiwaniu na dopłaty rynek motoryzacyjny we Włoszech chwiał się i trzeszczał. Od kilku miesięcy załogi kolejnych fabryk samochodów były wysyłane na przymusowe urlopy. Fiat zaplanował na marzec odsunięcie 8200 swoich pracowników od taśm montażowych.

Paradoksalnie sytuację pogorszyło jeszcze... oczekiwanie na plan ratunkowy. Kto decydowałby się na kupno samochodu dziś, jeśli jutro kupi go dużo taniej? Ruch w salonach sprzedaży zamarł.

Jednak sam pakiet dopłat okazał się strzałem w dziesiątkę. Związki zawodowe Fiata spekulują, że na swoje stanowiska powróci nawet połowa pracowników a o przymusowych urlopach w najbliższych miesiącach można zapomnieć - zostały już odwołane. Po cichu mówi się nawet o możliwości wzrostu płac. Lobby motoryzacyjne chce teraz, by system dopłat objął także samochody ciężarowe i maszyny budowlane.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.