Zupełnie nowa Kia Sorento

Mimo że najprawdopodobniej nie zostanie zaprezentowany podczas zbliżającego się salonu Genewa 2009, Kia już teraz pokazuje szkice nowej generacji modelu Sorento. Auto ma mieć premierę na własnym podwórku podczas kwietniowego salonu w Seulu.

Nie wiadomo dlaczego, ale na razie samochód nosi nazwę XM - być może po to, by jego zapowiedzi i premiera wzbudziły jeszcze większą ciekawość? A być może jest to zapowiedź nowego nazewnictwa modeli koreańskiej marki. Oprócz szkiców, jakiś czas temu Kia pokazała też zdjęcie nowego SUV -a, na którym widać kształt samochodu.

W pakiecie ze szkicami i zdjęciem, do mediów trafiły szczegóły techniczne samochodu, a przynajmniej dane o silnikach. Na europejskich rynkach Sorento pojawi się prawdopodobnie z najnowszym silnikiem wysokoprężnym marki, czyli dieslem R. Czterocylindrowa jednostka o pojemności 2,2 litra ma generować moc 200 KM i 436 Nm momentu obrotowego. To obiecuje naprawdę wiele. Ważący mniej więcej tyle samo, co Kia, testowany przez nas ostatnio Ford S-Max z silnikiem o tej samej pojemności ale mniejszej mocy i słabszym momencie przyspiesza do "setki" w 9,4 sekundy. Czy Kia zejdzie poniżej 9 sekund? Oprócz dobrych osiągów, jest nadzieja na niski apetyt na paliwo. Koreański producent podaje, że średnie spalanie jednostki 2,2R połączonej z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów wyniesie 7,1 l/100 km . Jak będzie w rzeczywistości, pokażą prawdziwe testy.

W ofercie europejskich sprzedawców prawdopodobnie pojawi się jeszcze silnik benzynowy o pojemności 2,4 litra oraz jednostka 2,7 LPG - fabrycznie wyposażona w instalację gazową. Kia chwali się podobno, że dzięki temu będzie pierwszym na świecie producentem , który zaoferuje trzy rodzaje paliwa w jednym modelu. Koreańczycy chyba dawno nie odwiedzili chociażby Skandynawii..

Nowością w porównaniu do obecnej generacji Sorento ma być możliwość przewożenia siedmiu osób - dodatkowe dwie w trzecim rzędzie siedzeń.

jk, źródło: Carscoop

Samochody: Kia Sorento - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.