Pojedziesz bez OC?

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada, że kierowca nie będzie musiał wozić ze sobą potwierdzenia, że ma ważną polisę OC. W kraju, gdzie 200 tysięcy aut i tak nie jest ubezpieczonych, to dość osobliwy pomysł.

Jak pisze Gazeta Prawna, policja może zostać pozbawiona obowiązku usuwania z dróg pojazdów bez ważnych polis OC. Teraz, gdy okaże się, że pojazd nie jest ubezpieczony, policjanci muszą uniemożliwić mu jazdę - co w praktyce oznacza odholowanie auta. Aby je odebrać należy pokazać ważne OC i - jeśli jeździliśmy bez ubezpieczenia - zapłacić słoną karę.

Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym nie przewiduje takiej możliwości. Kierowca mógłby spokojnie kontynuować jazdę.

Ten pomysł budzi wiele kontrowersji. Nie wiadomo dlaczego prawo miałoby zostać złagodzone, skoro w całej Europie praktykuje się raczej zaostrzanie rygorów dla nieubezpieczonych aut. Projekt nowelizacji nie wzbudził zachwytu wśród przedstawicieli firm ubezpieczeniowych. Może się bowiem okazać, że liczba samochodów bez OC jeszcze wzrośnie - a wraz z nią sumy, jakie ubezpieczalnie przekazują do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dla ofiar wypadków. To z kolei na pewno będzie doskonałym pretekstem do podniesienia cen za polisy OC...

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.