Badawczemu zniszczeniu uległy Citroen C3 Picasso , Mazda 6 , Mitsubishi Lancer , Subaru Impreza , oraz dwie Toyoty : Avensis i iQ . Wbrew wcześniejszym zapowiedziom , producenci nie mieli większych trudności z osiągnięciem najwyższego wyniku pięciu gwiazdek. Spośród sześciu sprawdzonych samochodów, cztery osiągnęły najwyższą notę. Sposób oceniania Euro NCAP może dziwić, bo okazuje się, że aby dostać najwięcej gwiazdek nie trzeba w żadnej z kategorii przekraczać znacznie 80% punktów .
Na przykład Mazda 6 w kategorii ochrony dorosłych pasażerów (częścią składową tej oceny jest także nota za ochronę szyjnego odcinka kręgosłupa przy uderzeniach z tyłu) dostała 77%, w kategorii ochrony dzieci 81%, ochrony pieszych 49% i za systemy bezpieczeństwa aktywnego 71 %. Całościowa ocena Mazdy to pięć gwiazdek.
Analizując wyniki dojść można do jeszcze jednego wniosku - bardzo ważne dla NCAP stały się systemy zapobiegające wypadkom . Gdyby Subaru Impreza dostało więcej punktów w tej kategorii (otrzymało 57%), bez problemu również otrzymałoby pięć gwiazdek, zwłaszcza, że jako jedyne auto, zostało pochwalone za ochronę pieszych.
Co ciekawe, zaraz po ogłoszeniu wyników, Subaru zapowiedziało zmiany w Imprezie. Chodzi głównie o seryjne wyposażanie samochodów we wspomniane systemy. W zasadach Euro NCAP czytamy, że systemy bezpieczeństwa mają być seryjnie dostępne w co najmniej 85% produkowanych egzemplarzy, a opcjonalnie dostępne w pozostałych.
Oto co o nowym systemie testowania powiedział Michiel van Ratingen , sekretarz generalny Euro NCAP:
jk, źródło: Euro NCAP, Carscoop