Australijczyk w angielskiej lidze

W zespole Vauxhalla najmocniejszym dotąd zawodnikiem był VXR8 urodzony w Australii. Teraz dołączył do niego jego brat bliźniak Buthurst S. Swoją wyjątkową moc czerpie z w pełni legalnego doładowania.

Anglicy to mają szczęście. Co prawda kierownica jest tam zawsze po złej stronie, ale przez to mają dostęp do całej rzeszy samochodów które "wolantu" po lewej stronie nigdy nie miały.

Od 2006 roku produkowany w Australii Holden Commodore serii VE poddawany jest stałym modyfikacjom przez nadwornego tunera HSV . Jedna z powstających w ten sposób wersji, Clubsport R8 , trafia w limitowanej liczbie na wyspy i sprzedawana jest jako Vauxhall VXR8 . Od kwietnia zeszłego roku pod jego maskę trafia amerykański silnik LS3 V8 o pojemności 6,2 l. i kierowanej na tylne koła mocy 431 KM. Dodatkowo to za co można pokochać te samochody, to wybór pomiędzy ręczną i automatyczną skrzynią biegów. Obie mają po sześć przełożeń.

Vauxhall VXR8 osiąga 100 km/h w 4,96 s z ręczną i 5,05 s z automatyczną skrzynią biegów. Przypuszczam, że jedynym sensownym wytłumaczeniem dla dalszego podnoszenia mocy tego samochodu są kompleksy wobec 507-konnego BMW M5 , lub 580-konnego Audi RS6 . Niezależnie od przyczyny mocniejsza wersja powstała i nie ma z nią żartów.

@zX - Rzeczywiście silnik wolnossący nie posiada intercoolera, więc nie było czego powiększać. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd

Vauxhall VXR8 Bathurst S to najmocniejszy obecnie oferowany Vauxhall . Do silnika dołożono sprężarkę mechaniczną Walkingshow 122 podnoszącą moc do 560 KM. Maksymalny moment obrotowy wzrósł z 550 do 715 Nm. Podniesienie osiągów pociągnęło za sobą inne modyfikacje: zastosowano intercooler, zmieniono wtryskiwacze i cały komputer sterujący pracą silnika. Wersja z ręczną skrzynią ma inne sprzęgło, które podoła większemu momentowi obrotowemu. Ciekawą opcją jest "głośny" wydech który podnosi moc docierającą do kół o 10 KM. Decydując się na nią musimy pogodzić się z ponad trzykrotnym podniesieniem poziomu hałasu w samochodzie - z 92 do 102 dB.

Vauxhall VXR8 Bathurst S kosztuje 44 995 funtów i jest najtańszym w Wielkiej Brytanii samochodem z silnikiem o mocy ponad 500 KM.

mjl żródło: Carscoop, HSV, Vauxhall

Samochody: Opel Omega - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.