Aston Martin V12 Vantage

Podczas odbywającego się w marcu Genewskiego salonu samochodowego, firma Aston Martin zaprezentuje nową, mocniejszą wersję cieszącego się dużą popularnością modelu Vantage.

Jest produkcyjną wersją, przedstawionego w 2007 roku, koncepcyjnego modelu V12 RS Vantage . Pod maską znajdzie się 6-litrowy wolnossący silnik V12, wytwarzający moc 517KM i maksymalny moment obrotowy równy 570Nm. Pozwoli on rozpędzić auto do "setki" w czasie zaledwie 4,2 sekundy oraz osiągnąć prędkość maksymalną równą 305km/h. Moc przekazywana jest na tylną oś za pośrednictwem sześciostopniowej skrzyni biegów.

Nowością w tym modelu jest przycisk "Sport" , pozwalający wybierać pomiędzy dwoma trybami pracy silnika. Tryb normalny przeznaczony jest do codziennej jazdy, natomiast tryb sportowy charakteryzuje się dużo ostrzejszą reakcją na wciśnięcie pedału gazu oraz bardziej rasowym odgłosem układu wydechowego.

Aby ułatwić okiełznanie potężnej mocy, Vantage V12 otrzymał nowe hamulce ceramiczne. Z przodu znalazły się 398mm tarcze hamulcowe oraz sześciotłoczkowe zaciski, z tyłu nieco mniejsze tarcze o średnicy 360mm oraz czterotłoczkowe zaciski hamulcowe. Rozwiązanie to nie tylko poprawiło skuteczność hamowania, pozwoliło również zmniejszyć masę auta o około 13kg.

Inżynierowie wprowadzili także kilka zmian poprawiających prowadzenie auta . Tylne zawieszenie jest teraz bardziej kompaktowe, co pozwoliło między innymi na zastosowanie szerszych kół. Zmniejszono prześwit o 15mm, zastosowano twardsze o 45% sprężyny oraz sztywniejsze stabilizatory (z przodu o 15%, z tyłu o 75%). Dzięki tym modyfikacjom V12 może osiągać w zakrętach przeciążenia boczne równe 1,3g.

Najmocniejsza wersja Vantage otrzymała nowe 19-calowe kute felgi oraz... trudne do przeoczenia wloty w pokrywie silnika. Dużo uwagi poświęcono poprawieniu aerodynamiki. Pojawił się zatem większy kompozytowy spojler z przodu, progi boczne znane z wyścigowej wersji N24, bardziej wyrazisty niż w wersji V8 tylny spojler oraz potężny dyfuzor tylnego zderzaka.

Docelowo ma powstać 1000 sztuk Astona Martina V12 Vantage , ale biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku motoryzacyjnym będzie sporym osiągnięciem, jeśli liczba wyprodukowanych aut chociaż zbliży się do tej zapowiadanej. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów pod koniec roku. Cenę auta poznamy podczas oficjalnej prezentacji w Genewie.

bs, Źródło: carmagazine, aston martin

Samochody: Aston Martin - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.