Mały roadster sposobem na kryzys?

Światowe kryzysy nie sprzyjają produktom niszowym do jakich należą małe samochody z odkrytymi nadwoziami. Tym razem wygląda na to, że większość z obecnie produkowanych modeli ma szansę przetrwać, a oferta zostanie poszerzona o kolejne.

Świat małych kabrioletów pozmienia się nieco w najbliższym czasie. Obecny trend pokazuje dążenie do zmniejszania tego typu samochodów, lub ewentualnie dołączanie do oferty mniejszych modeli.

Koniec produkcji

Wyłączenie z oferty swoich kabrioletów zapowiedziało właśnie dwóch producentów. W Stanach Zjednoczonych już na wiosnę ostatni klienci będą mogli zamówić cabrio-coupe Cadillaca XLR . Pięć lat w ofercie tej luksusowej marki to niedużo, za to Honda S2000 w tym roku skończy dziesięć lat. Leciwa konstrukcja też zakończy swój żywot w tym roku. Powstanie nowych samochodów sportowych Hondy stoi na razie pod znakiem zapytania i dopóki trwa kryzys ta sytuacja raczej nie ulegnie zmianie.

Mniejsi bracia

Nie wszyscy widzą obecną sytuację rynkową w czarnych barwach. Kilka firm zapowiada poszerzenie oferty o małe kabriolety i nie ma co ukrywać, że to właśnie kryzys przyczynił się do takiego stanu rzeczy. Mercedes rozważa wprowadzenie modelu SLA jeszcze mniejszego od SLK . Jaguar z kolei powrócił do pomysłu sprzed lat dając drugą szansę już nieco zapomnianemu konceptowi F-Type . Ten średniej wielkości roadster byłby mniejszą i tańszą alternatywą dla Jaguara XK . A gdyby miał jeszcze sztywny składany dach...

Volkswagen niedawno zaprezentował małego roadstera z silnikiem umieszczonym z tyłu o nazwie BlueSport Concept . Zgodnie z obecnym trendem napędzany jest doładowanymi silnikami łączącymi niezłe osiągi z niską emisją CO2. BlueSport może powstawać pod kilkoma markami, w tym Seat i Audi . Pozwoliłoby to tej ostatniej podjąć rękawicę rzuconą przez Mercedesa. W tej sytuacji BMW nie ma wyjścia i powinno kontynuować (bądź rozpocząć) prace nad konkurencyjnym wobec Mazdy MX-5 modelem Z2 , o którym pogłoski pojawiły się już ze dwa lata temu.

mjl, źródło: MotorAuthority

Samochody: Mazda MX-5 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.