BlueSport Concept - niespodzianka od Volkswagena

Maksimum przyjemności z jazdy przy jak najmniejszym zapotrzebowaniu na paliwo. To maksyma, z którą Volkswagen rozpoczyna rok 2009. Jej ucieleśnieniem ma być, zaprezentowany w Detroit, koncepcyjny roadster BlueSport.

Niemiecki roadster ma niecałe cztery metry długości. Za fotelami umieszczono wysokoprężny 2-litrowy silnik TDI Clean Diesel z bezpośrednim wtryskiem paliwa common-rail. Moc 178KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 350Nm pozwala rozpędzić to dwumiejscowe auto do setki w czasie 6.6 sekundy. Moc przekazywana jest na tylną oś za pośrednictwem 6-stopniowej dwusprzęgłowej skrzyni biegów DSG. Prędkość maksymalna wynosi 226km/h.

A jak sprawa wygląda z deklarowanym niskim spalaniem? Otóż według producenta, samochód zadowoli się jedynie 4,3l/100km w trybie mieszanym. Trzeba przyznać, że w połączeniu z niskim poziomem emisji spalin (zaledwie 113g/km) jest to doskonały wynik. W jego osiągnięciu pomóc mają dwa rozwiązania, będące częścią tzw. trybu Eco. Pierwszym z nich jest system Start-Stop, drugim system odzyskiwania energii. Pozwalają one wspólnie zaoszczędzić dodatkowe 0,2l/100km paliwa podczas jazdy w trybie miejskim.

Póki co, Volkswagen milczy na temat ewentualnego wprowadzenia roadstera do seryjnej produkcji.

bs, Źródło: carmagazine.co.uk, Volkswagen

Volkswagen BlueSport Concept

Samochody: Volkswagen - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.